• 28 Ocak 2014, Salı

Plansız, programsız altyapı çalışması

Uzun zamandır beklenen yağmur Cumartesiyi-Pazar’a bağlayan gece kendini iyice hissettirdi. Sabaha karşı ve sabah saatlerinde adeta bardaktan boşanırcasına bir yağmur vardı Aydın üzerinde.

Pazar gününe yağmurlu bir güne uyanacağız derken, saatler ilerledikçe yağmur bulutlarının yerine zaman zaman güneşli bir hava hâkim oldu. Sanki kış ortasında değil de, bahar aylarından birinde gibiydik.

Böylesi bir günde ne yapılır diye düşünmeye hiç gerek yoktu ve ben de öyle yaptım. Çocukları da aldım ve evden dışarı çıktım. Belki önümüzdeki süreçte böyle bir günleri bahara kadar bir daha yakalama şansımız olmaz diye düştük yola.

Ne yapalım, nereye gidelim derken, haydi bir Kuşadası yapalım dedik ve rotamızı belirledik. Söke üzerinde Kuşadası ve Gaze Beğendi tepesinde bir çay kahve molası, belki bir akşam yemeği ve sonrasında yine Aydın’a dönüş vardı programda.

Ne yazık ki, öyle olmadı; evdeki hesap çarşıya uymadı. Söke üzerinden gitmek pek de iyi fikir değilmiş. Zira Kuşadası girişinde yol kapanıyor. Yetersiz işaret ve yön levhalarını takip ederek Kuşadası’na girmeye çalıştık. Sokak sokak gezindikten sonra nerede ise bir 30-35 dakika sonrasında sahil yoluna inebildik.

Gördük ki, Kuşadası eski tas, eski hamam. Hani turizm kenti olarak plansız programsız yapılaşan Kuşadası, 21. yüzyılda bile hala plansız ve programsız olarak çalışmalarını sürdürüyor. Güzelçamlı-Davutlar kavşağındaki üst geçit çalışmalarının verdiği sıkıntı bir ölçüde giderilmiş olmasına karşın, kentin hemen girişinde yolun tamamen kapatılması, hem de çevre yolu diye adlandırılan bir yolun tamamen trafiğe kapatılması Kuşadalılar ve Kuşadası’na Söke üzerinden ulaşmak isteyenler için tam bir işkenceye dönüşmüş durumda. Unutmadan söyleyeyim, Kuşadası’na, Söke üzerinden değil de, Çamlık üzerinden, Atatürk yolunu takip ederek gitmek isterseniz de kente yine giriş yapamıyor, sokak aralarında dakikalarca dolaşmak zorunda kalıyorsunuz. Anlayacağınız tek sağlıklı giriş çıkış yapabileceğiniz yön Selçuk üzerinden Kuşadası’na gitmek. Yoksa plansız ve programsız altyapı çalışmalarının yarattığı trafik işkencesinin kurbanı olursunuz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı