• 28 Ocak 2017, Cumartesi

Biraz saygı

Eski günleri, hele çocukluk günlerimi anımsadıkça yine o yıllara dönesim geliyor. Öyle bir olanak olsa da o günleri geri dönebilsek ve o yokluktan çıkmış, kıt kanaat geçimini sağlayan insanların bugünkü insanlardan nasıl farklı olduklarını görebilsek diyorum.

Geçtiğimiz günlerde Emrah Dinçer’in yaptığı bir haber beni yine eskilere gitmek zorunda bıraktı. O otomobillerin olmadığı, yolların şose tabir edilen cinsten olduğu yıllar. İnsanların at sırtında, merkep sırtında yolculuk yaptığı yılları anımsattı.

Haberin can alıcı noktası fotoğrafa bakınca kendiliğinden ortaya çıkıyordu. Belediye görme engelliler için kaldırımda ayrı bir bölüm oluşturmuş. Sarı ve oluklu plakalarla görme engellilerin daha kolay kaldırımda ilerlemelerini sağlamayı amaçlamış. Ama altında arabası var diye her şeyin sahibi, her şeyi yapmaya hakkı olduğunu düşünen bir aymaz getirmiş minibüsünü görme engellilerin yolunun üzerine park etmiş. Kaldırıma çıkmış, görme engellilerin yolunu tamamen kapatacak bir biçimde minibüsünü bırakıp gitmiş

Ne duyarsızlık değil mi? Hangi insan bunu yapar diye düşünüyorsanız, günümüzde hemen hemen her insan aynı şeyleri yapıyor. Kaldırıma arabasını park ediyor. Görme engellilerin yolunun üzerini park ediyor. Engelli rampasını kapatacak şekilde arabasını park ediyor.

O duyarlı vatandaş diye tabir edilen insanları mumla arıyoruz. İşte bu nedenledir ki, zaman zaman çocukluk yıllarıma geri dönmek istiyorum. Herkesin herkese yardım etti, kimsenin kimseyi kırmadığı yıllara. Bir engelli gördüklerinde ona yardım etmek için birbirleri ile yarışan insanların çoğunlukta olduğu yıllara özlem duyuyorum.

Sürücülere bir tek sözüm olarak saygı görmek istiyorsanız eğer, saygı göstermesini de bileceksiniz. Hele engelliler ise söz konusu olanak tereddütsüz saygı göstermek zorunda ve yükümlülüğündesiniz.

Biraz saygı her şeyin üstesinden geleceği gibi, bir çok problemi de çözüm kavuşturacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.