• 28 Mayıs 2013, Salı

Denizli ve Aydın

Hafta sonu yolum Denizli’ye düştü. Bir iş için gittiğim Denizli bir kez daha kendine hayran bıraktı. Bir kez daha Denizli ve Denizli Halkı’nın neleri daha iyi başardığını çıplak gözle görme olanağı buldum.
Aydın’dan yola çıkıp kilometreleri kat ettikten sonra Denizli il sınırından itibaren farkı fark etmeye başlıyorsunuz. Daha Sarayköy’de başlıyor değişim. Öyle çorak topraklar, çıplak dağlardan söz etmiyorum. Onlar doğanın bir parçası.
Fabrikalar, oteller, termal tesisler karşılıyor sizi Denizli’ye girerken. Oysa termal suyun ana kaynağında oturan Aydın’da bir tek termal otel var o da dağın tepesinde. Ulaşımı bile başlı başına bir sorun.
Denizli’ye, kent merkezine girdiğinizde battı çıktılar karşılıyor sizi. O beş yüz elli bine yakın kent nüfusunun yarattığı yoğun trafiğe takılmadan yolunuza devam edebilme olanağı buluyorsunuz. Öyle adım başı kırmızı ışığa takılmak gibi bir sorun yok.
Pamukkale Üniversitesi’nin yurtlar bölgesine gittiğimde ise daha bir şaşkınlık içerisindeyim. O eski zeytin bahçelerinin olduğu yerler bugün tam bir üniversite ve üniversiteli merkezi olmuş. Özel ve Devlet yurtları konuşlanmış. Bunların yanı sıra apartlar peş peşe sıralanıyor. Kentin bu kesimi nerede ise bir üniversite şehri olmuş. Nereye baksanız bir öğrenci, nereye baksanız bir apart. Öğrencilerin boş zamanlarına gidebilecekleri, çay ya da kahve içebilecekleri kafeleri saymıyorum bile.
Pamukkale Üniversitesi’nin kuruluş tarihine bakıyorum. 1992 yılında kurulmuş. Yani Adnan Menderes Üniversitesi ile aynı yılda kurulmuş. İki üniversite ya da iki kent arasındaki farkı ancak gidip gördüğünüzde anlayabiliyorsunuz.
Sonuç itibarı ile Aydın olarak ne tarım kenti olabilmişiz, sanayi kenti; ne de üniversite kenti. Ya da bunların tamamının karması bir kent bile olamamışız. Bir de büyükşehir oluyoruz. Nasıl büyükşehir ise… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı