• 28 Mayıs 2016, Cumartesi

MESLEKLER EVRİM GEÇİRİYOR

Geçmişte takılıp kalmamak, geleceğe bakmak ve geçmişin deneyimlerini geleceği şekillendirirken dikkate almak gerek. Zira geçmişte takılı kalan birinin geleceğinin de geçmişinden bir farkının olmayacağı kesindir.

Bugünlerde öyle bir hızlı değişimler yaşanıyor ki, ayak uydurmakta, yetişmekte zaman zaman hepimiz bazı güçlükler yaşıyoruz. Özellikle de teknolojideki hızlı değişim ve gelişim baş döndürücü boyutlarda.

Bazen düşünüyorum; gazeteciliğe ilk başladığım yılları. O okuldan arta kalan zamanlarda Aydın’da o zamanlar karı-koca iki avukatın sahibi olduğu gazetenin dizgi atölyesinde hurufat dizgiyi öğrenmeye çalıştığım o günleri.

Yirmi dokuz harfin, rakamların ve de noktalama işaretlerinin ayrı ayrı kutucuklar içerisinde olduğu ve tek tek hurufat harflerin alınarak Kumpas denilen bir alet üzerinde sıralandığı, harflerin dizilişinden kelimelerin ve cümlelerin oluştuğu günler. Dizgicilik denilen tanımlama da buradan geliyor zaten.

Şimdilerde işler artık kolay; geçiyorsunuz bilgisayarın başına, tuşlara dokunuyorsunuz, hele on parmak klavyeniz de varsa sekiz on kişinin yaptığı bir işi tek başınıza yapabiliyorsunuz.

Seksenli yılların sonlarında idi; ilk bilgisayar ile tanışmam. O zamanlar bir arkadaşıma ‘hiç merak etme, bir gün gelecek bu bilgisayarlar söylediğin her şeyi yazacak, sen yorulmayacaksın’ diye. Onu da yaptılar. Henüz Türkçeyi anlayamıyorsa da İngilizce siz söylüyorsunuz, bilgisayarınız tıpkı bir sekreter gibi yazıyor ağzınızdan çıkanları. Nereden nereye?

Gazeteciliğin geldiği nokta gün gibi ortada. Hurufat dizgiden, bilgisayarlı dizgiye, kurşun kalıplardan çinko kalıplara ve ofset baskıya kadar büyük bir değişim.

Önümüzdeki süreç gazetecilik açısından öyle görünüyor ki, yazılı basından dijital baskıya, dijital yayıncılığa doğru bir yol. Teknoloji evrim geçiriyor, teknoloji ile birlikte meslekler de evrim geçiriyor ya da yok oluyor.

Anılar ise olduğu gibi yerinde duruyor. Var olduğumuz sürece de durmaya devam edecekler.

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.