• 28 Haziran 2013, Cuma

Kentsel Dönüşüm


Kentsel dönüşüm diye bir olgu var günümüzde. Ülkenin dört bir yanında bu anlamda çalışmalar yapılıyor. Hatta kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmak amacı ile birçok ilde çürük binaların yıkımı gerçekleştirildi topluca.

Aydın’da bu iller arasında idi. Merkezde ve bazı ilçelerde depreme dayanıksız çürük kamu binaları yıkıldı. Şimdi yerleri boş duruyor. Yerlerine yeni kamu binaları yapılır mı, yapılmaz mı onu zaman içinde göreceğiz. Fakat şimdi o çürük yapıların yerleri boş duruyor.

Kentsel dönüşüm ülkemiz için aslına bakılırsa önemli bir fırsat olarak algılanabilir. Özellikle de Aydın gibi kentin eski yerleşim yerlerinde 6-8 metrelik sokaklarda yükselen çok katlı binalar nedeni ile oluşan hava kirliliğini ortadan kaldırmak ve yaşam alanlarını rahatlatmak adına önemli bir fırsat.

Görünen o ki, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da Aydın sınıfta kalmaya aday illerin başında geliyor. Kentsel dönüşümü sağlıklı ve çağdaş bir biçimde gerçekleştirebilmenin bana göre olmazsa olmazlarının başında yeni bir imar planı çalışması geliyor. 6-8 metrelik yolların en az iki katına çıkarılacak şekilde yeniden planlanması gerekiyor. Bu planlama yapılmadan ve yapılan plan onaylanmadan yapılan Kentsel Dönüşüm çalışması sözde kalmaktan öte gidemeyecektir. Sadece binalar yenilenecek ve kentin o sıkıcı, havasız, yaz aylarında sıcaklığı 4-5 derece daha yükselten iç içe girmişlik yapısından kurtulmak olası olmayacaktır.

Kenti yönetenler, kent yönetiminde söz sahibi olanlar; milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri işin bu boyutu ile ilgilenmek yerine şov boyutunu öne çıkarmak ve şov yapmakta birbirleri ile yarışır bir havadalar.

Bırakın şov yapmayı. Kentsel dönüşümün gerçekten Aydın’ı çağdaş, yaşanabilir, sıfır hava kirliliği gibi normlara yükseltmek için hep birlikte çalışarak yeni bir imar planı için çaba gösterin. Aydın’ın özellikle eski yerleşim yerleri olan Mesudiye, Meşrutiyet, Hasanefendi, Köprülü, Veispaşa, Orta Mahalle, Cuma Mahallesi, Kurtuluş, Cumhuriyet ve Güzelhisar gibi mahallelerinde yeni bir imar planı çerçevesinde kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi bir zorunluluktur.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı