• 28 Haziran 2016, Salı

Jeotermal, zararları ve yapılması gerekenler

Jeotermal enerjinin faydaları bir kenara bırakıldı artık zararları ile mücadele edilir durumda. Aydın ve yöresinde jeotermal zararlarına karşı bir duru geliştirilmiş, Ayçep tarafından zaman zaman çeşitli etkinlikler ile jeotermalin çevreye verdiği zararlar dile getirilmeye çalışılıyor.

Jeotermalin çevre ve insan sağlı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda yapılmış bir araştırma bilimsel çalışma var mı diye bir araştırma yaptım ve Marmara Üniversitesi açık arşiv sisteminde Yrd. Doç. Dr. İsmail Kervankıran’ın araştırması ile karşılaştım.

Araştırmanın benim açımdan en dikkat çeken kısmı sonuç kısmı oldu. O nedenle de sizlerle paylaşmak istedir.

“Afyonkarahisar ili bulunduğu konum ve jeolojik yapısından dolayı, jeotermal enerji alanında zengin bir potansiyele sahiptir. Bölgedeki jeotermal sular eski çağlardan beri sağlık amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ise bu sular; turizm, sağlık, seraların ve konutların ısıtılması alanlarında kullanılmaktadır. Geçmişte jeotermal suların üretim miktarı ve kullanım alanı az iken, günümüzde bu kaynakların üretim miktarı ve kullanım alanları artmıştır. Bundan dolayı jeotermal enerjinin çıkarılması, kullanımı ve uygulamalarında sorunlar oluşmaya başlamıştır. Bu sorunların çözülmesi veya etkilerinin en aza indirilmesi için gerekli yasal ve teknik önlemlerin yerine getirilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Öncelikle, Almanya, İtalya ve Japonya’da olduğu gibi, jeotermal suların tek elden çıkarılması ve dağıtımının tek elden yapılması, kaynakların rasyonel kullanımı açısından zorunludur. Bunun için idari makamların ve yerel yönetimlerin daha etkin olması gerekmektedir. İkinci olarak, ildeki jeotermal enerjinin sürdürülebilirliği, jeotermal rezervuarının beslenim-boşaltım dengesinin korunmasına bağlıdır. Bundan dolayı hem rezervuardaki suyun korunması, hem de yüzeye çıkarılan suların çevreye zararlı etkilerinin azaltılması için, jeotermal sahalarda reenjeksiyon sisteminin kurulması zorunludur.

Kısa vadede ise, kullanılan jeotermal sularda arıtma sistemlerinin uygulanması, doğal ortamın korunması açısından önemlidir. Bu tür önlemlerin alınmaması durumunda; akarsu, göl ve yer altı sularına ağır metallerin karışması, bölge ekosisteminin bozulması, toprağın kirlenmesi ve doğal dengenin bozulması gibi sorunlar artacaktır. Kısa, orta ve uzun vadede alınması gerekli önlemler alınmadığı takdirde, oluşacak çevresel sorunları, insan sağlığını tehdit etmeye devam edecektir.” 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Aralıklı gökgürültülü yağış
Yarın: 11/2 Az bulutlu