• 28 Eylül 2017, Perşembe

Bu anlayışla olmaz hoca!

Zor koşullarda lige başlayan ve ilk haftasını altyapıdan oyuncularla maça çıkan Aydınspor 1923’te işler hiç de iyi gitmiyor. Geride kalan beş hafta ve alınan sadece dört puan; bir başka söylem ile kindi evinde oynadığı 3 maçta kaybedilen beş puan.

Evet takımın zamana gereksinim duyuyor olabilir. Sezona zor şartlarda girmiş ve transferlerini lig başladıktan sonra yapmış da olabilir. Bilinen bir gerçek var ki, lig başladıktan sonra yapılan transferlerin çoğunluğu haftalardır takım ile birlikte antrenman yapıyor ve lige hazırlanıyordu. Yani uyum süreci, takım olma gibi bir gerekçe fazlaca da geçerli sayılmaz.

Peki sorun nedir?

Sorun takımın başındaki teknik adamda. Sorun teknik adamın korkak futbol anlayışı. Sorun teknik adamın taktik anlayışı ve uygulamaya çalıştığı sistem. İzlediğim maçlarda gördüğüm sistem ile bu takım değil haftalar, yıllarca oynasa da maç kazanması, gol atması mucizelere kalmış durumda. Bir de buna savunmanın önüne koyduğunuz oyuncunun ileri doğru oyun kurması yerine sürekli olarak geriye, savunmasına pas atması da takımın hücuma çıkmasını yavaşlattığı gibi, rakiplerin önlem alması bakımından da avandaj veriyor rakiplere.

Hocanın sezon başından beri tercih ettiği, 4-1-3-1-1 ya da 4-1-4-1 sistemi ile bu takımın başarılı olması çok da olası görünmüyor. Sistemin getirdiği ya da hocanın altı çizerek oyuncularına dikte ettiği anlayış ile rakiplere geniş alanlar bırakılıyor ki, bu da rakibin istediği gibi oyun kurmasına olanak tanıyor. Takım top rakipte iken pres yapmıyor, eğer pres yapsa neleri başarabileceğini zaman zaman futbolcuların bireysel olarak gerçekleştirdikleri rakibe baskı sonucu topun nasıl bize çok çabuk geçtiği görülebiliyor. Ama kenar yönetimi bundan yana olmasa gerek ki, savunma birinci bölgeden doksan dakika boyunca hiç çıkmıyor desek yerinde olacaktır.

Özetle söyleyecek olursak, Aydınspor 1923’te bu hocanın anlayışı devam ettiği sürece siyah-beyazlı taraftarlar daha çok hüsrana uğrayacak ve daha çok kendi evinde puan ve puanlar kaybedecektir. Bu da sezon sonunda bu klasmanda da kalamama gibi bir olasılığı gündeme getirir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.