• 28 Aralık 2013, Cumartesi

Gazeteci tarihi not düşer

Az gelişmiş demokrasilerde sıkça rastladığımız bir durumdur gazetecilerin günah keçisi ilan edilmesi ve ilk uygulanacak yaptırımın da gazetecilere uygulanması. Adeta bir kural gibidir, herhangi bir olumsuzluk ortaya çıktığında öncelikle gazeteciler suçlanmak istenir.

Niçin gazeteci suçlanmak istenir, ya da suçlanmaktadır, diye baktığımızda da karşımıza net bir fotoğraf çıkar. Zira gazeteci olayın en ince ayrıntılarına kadar irdeler ve topluma resmin bir parçasını değil, bütününü göstermeye çalışır. Gazeteci topluma yanlı değil, tamamen objektif bir biçimde olayı yansıtmaya çalışır. İşte bu nedenledir ki, öncelikle gazeteci yazdıkları ve yayımladıklarından ötürü suçlanmak istenir, suçlanır.

Unutulmamalı ki, demokrasilerin olmazsa olmaz unsurlarından biridir gazeteler ve gazeteciler. Yaygın söylemi ile ifade etmek istersek eğer; gazeteler demokrasilerde dördüncü güç olarak tanımlanırlar. Kamu görevi yaptıkları ve kamuoyunu aydınlattıkları, bilgilendirdikleri için önemli bir görev üstlenmişlerdir. Bana göre en önemlisi de gazeteci ve gazeteler tarihe birer not düşerler.

Toplumun doğru bilgilendirilmesi, yansız bir biçimde olayların aktarılması bakımından gazetecilerin ve gazetelerin olmazsa olmazlar olduğu gerçeğini unutmamak gerek. Özellikle de siyasetçiler ve etkin ve yetkin makamlarda bulunanlar bunu belleklerine iyice kazımalılardır. Gazetecileri işlerine geldiği zaman iyi, işlerine gelmediğinde, toplumun duymasını istemediklerini yazdıklarında günah keçisi ilan etmek demokrasiye de, kendilerine de fayda getirmeyecektir.

Son yıllarda yaşananlar da, yakın zamanda yaşananlar da gazeteciler ve gazeteler tarafından tarihe düşülen bir nottur.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu