• 29 Mart 2014, Cumartesi

Demokrasi ve özgürlük adına

Biliyorum artık yoruldunuz. Günlerdir, haftalardır hatta ayladır gürültülü bir ortamda yaşamaya çalışmaktan yoruldunuz. Evlerinizdeki telefonlarınızın ya da ceplerinizdeki telefonların çalıpta açtığınızda karşınızda bir mekanik sesin size birşeyler anlatıp oyunuza talip olmasından bıktınız.

Artık daha fazla gürültü kirliliğine maruz kalmayacaksınız. Zira bugün son gün. Yarın seçmen olarak sandık başına gidecek ve nihayi kararınızı vereceksiniz. O bir metreye bir metrelik oy kullanma kabininde kendinizle başbaşa kaldığınızda bir karar verip oyunuzu verecek ve beş yıl süre ile Aydın’da yerel yönetimler koltuklarına kimlerin oturmasını istediğini belirlemiş olacaksınız.

Unutmayın ki, demokrasilerde egemenlik kayıtsız şartsız halka aittir. Halka rağmen hiçbirşey yapılamaz. Dimokrasilerde egemenliğin sahibi halk iradesini seçimlerde önüne konulan sandıkta belirler. Bu halk iradesi ki hiçbir zaman çoğunluğun tahakkümü demek olmadığı gibi, azınlığın da haklarının korunduğu bir güvence ortaya koyar demokraside.

Demokrasinin olmazsa olmaz temel ilkelerden biridir seçme ve seçilme hakkı. Bu hakkı kullanmak bir yurttaşlık görevidir de. Bu görevi yerine getirmek her yurttaşın. Her seçmenin boynunun borcudur. Bu borç önüne konulan sandığa oyların atılması ile de bitmemektedir. Zira kendi adına yönetme yetkisi verdiklerinin gözlemcisi, haklarının takipçisi de olmak zorundadır yurttaş.

Demokrasi korkuların hüküm sürdüğü bir rejim değil, özgürlüklerin var olduğu, bireylerin özgürce yaşayabildiği bir yönetim biçimidir. Demokrasi vatandaşların yönetime katılabildiği bir yönetim biçimidir.

Demokrasi, hakların kullanılmasında ayrım yapılmamasıdır. Demokrasi, yasalar önünde eşitliktir. Yasalar herkese aynı biçimde uygulanır; herhangi bir kişiye, aileye, zümreye ayrıcalık tanınmaz.

Bugün son kez bu gürültü kirliliğine katlanacağız. Evet yarın sandık başında her ne düşünürsek düşünelim, demokrasi ve özgürlük adına olsun düşünceniz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu