• 29 Haziran 2016, Çarşamba

Borç içinde yüzüyoruz

Konuşulanlara baktığınızda her şeyin yerli yerinde, sorunsuz, insanların rahat ve refah içinde yaşadığı bir yer görüyorsunuz. Sözcükleri bir kenara bırakıp da belgelerle durumu irdelemeye kaltığınızda ise karşısına acı gerçekleş çıkıyor.

Nedir o acı gerçek?

Hepimizin borç içinde yüzdüğümüz gerçeği. Vatandaş bankalara kredi borcu kıskacı altında eline geçeni krediyi ödemek için çabalıyor ve kalanı ile kıt kanaat geçimini sağlama uğraşı veriyor. Esnafın hali ortada, elektrik parasını bile ödeyemeyecek durumda. Vergi ve SGK borçlarını yapılandırıyor ama eldeki gelir yapılandırılmış borçları bile ödemeye yetmiyor ve yine takibe düşüyor. Turizmci kepenk kapatmak üzere ve turizm kentleri sinek avlar durumda.

Bu tablo toplum tarafı; yani vatandaş ve esnaf, işveren tarafı. Bunun bir de kurumlar tarafı var. Elbette kurumlar derken de yerel yönetimler, yani belediyeler.

Biz Aydın özelinden olayı şöyle bir bakacak olursak eğer, karşımızdaki tablo ile bu belediyelerin hizmet üretmesi de olanaksız gibi. Zira SGK borçları milyonlar ile ifade ediliyor. Burada en borçlu belediye de Didim Belediyesi görünüyor ve onun da borçların 1990 yılından bu yana geldiği bizzat başkan tarafından ifade ediliyor. Kapanan Aydın Belediyesi’nin bile SGK’ya 4 milyon lira borcu bulunuyor.

Kimi ilçe belediyeleri kapanan belde belediyelerinin borçları nedeni ile icralık durumda. Gelirlerine icra tarafından el konulmuş. Ve biz bu belediyelerden hizmet bekliyoruz. Nasıl olacak; milyonlarca liralık borçlar varken hizmet üretimi nasıl gerçekleşecek?

Evet işler iyi gidiyor. Biz koltuğumuzda rahat oturuyoruz. Biz tuzumuz kuru. Ancak vatandaş, esnaf, iş adamı ve yerel yönetimler borç batağında yüzüyor. Nasıl büyüyor isek artık siz düşünün. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.