• 29 Temmuz 2013, Pazartesi

Denenmişler değil

Yarış kızışıyor.
Bir taraftan Aydın’ı kimselere bırakmak istemeyenler seslerini yükseltmeye başlarken, bir başka taraftan da kendi elleri ile bırakıp gittikleri koltuğa tekrar oturabilmek için iki dönemdir denemedik yol bırakmayanlar, şimdi de ‘Ezer geçerim’ gibi sözler ederek, kendilerini birilerine beğendirmeye çalışıyor.
Elbet meydanı boş bırakırsanız birileri o meydanı dolduracaktır. Siyasette de bu böyle oluyor. Hele siyaset hiçbir zaman boşluk kabul etmiyor ve oluşan boşluk anında dolduruluyor.
Son yirmi yıldan bu yana. Hatta daha fazla bir zamandan beridir siyaset yeni isimler üretmekte büyük bir sıkıntı çekiyor. Genç siyasetçilerin önü açılıyor mu, tıkanıyor mu yorumları ortada. Siyaset sahnesi tamamen toplum için değil, toplum adına hareket edenler ile dolmuş taşmış durumda.
Toplum adına sözcüğünü açmak gerekirse eğer; toplum adına yola çıkıp kendi bekaları için hareket edenlerden söz ediyorum. Bu tip siyasetçiler seksen darbesinden bu yanı siyasette hakim güç durumunda. Bu bir bakıma partilerin genel başkanlarının oluşturduğu bir durum.
Toplum için söz söyleyen, hareket eden, toplum ve ülke menfaatini birinci planda tutanlar, kendi sözlerinden çıkmayacak vekil arayışı içerisinde olan siyasetçiler ve genel başkanlar tarafından dışlanınca, siyasette söz sahibi olanlar da bugün gördüğümüz isimler oluyor.
Kimselere bırakmıyorlar, kimselere kaptırmıyorlar. Sokak dili ile söylemek gerekirse kimseye yedirmiyorlar. Daha da ileri gidip ‘ezip geçmeyi’ bir marifetmiş gibi ifade etmekten de çekinmiyorlar.
Fırıldak gibi dönmeyi marifet bilenlerin bu ülkeye ya da bu kente ne gibi faydaları olabilir ki? Bugün beyaz görünenlerin, yarın kırmızı ya da yeşil olduklarını biliyoruz. Renkten renge girdiklerini defalarca gördüğümüz isimlerin, yarın yine renk değiştirmeyeceklerini kim garanti edebilir. Bu isimler kendileri bile kendileri ile ilgili bir söz ve garanti veremezler.
Dedik ya, yarış kızışıyor. Dün solcu olanlar bugün sağcı olabilirler. Hatta daha ileri gidip düzenin nimetleri peşine düşerek hiç de benimsemedikleri bir fikrin savunucusu gibi görünebilirler. Dün ‘Benim burada yapacaklarım bitti’ diyenler bugün çeşitli projeler ile karşımıza çıkabilirler. Yarışın ilerleyen safhalarında çeşitli biçimlerde boy gösterebilirler.
İleri, daha ileri gitmek için denenmişlere, renkten renge girenlere değil, yeni isimlere, yeni fikirlere, yeni ve genç siyasetçilere gereksinim var. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.