• 29 Ağustos 2017, Salı

Değerlerimiz üzerinden ayrıştırmayın

Toplumun birlik ve beraberliği gereksinimi var. Toplumun her zamankinden daha çok sağduyuya, daha çok hoşgörüye ve daha çok anlayışa gereksinimi var. Siyasetin de toplumu birleştirip bütünleştirmesi gerekir, ötekileştirmesi, ayrıştırması değil.

Bu ülkenin değerleri var. Bu ülkenin ve bu ülke insanının özel günleri var. Bu günler ki, herkesin ortak değerleri. Bir zümrenin bir başka zümreye karşı bu değerlere daha fazla değer verdiği iddia edilemez. O kahramanlık günlerinde ülkenin her karışında atalarımızın kanı vardır ve birlikte bu ülke esaretten kurtarılmış, bugünlere gelebilmiştir.

Diyeceğim o ki, ne 1453 İstanbul’un fethi, ne de 19 Mayıs 1919 bir diğerinden daha az değerli değil. Böyle göstermeye çalışanlar ise kendi siyasal ikballeri peşinde koşarken ne tür bir açmazın içine girdiklerinin farkında değiller. Toplumu nasıl bir ayrıştırmaya ve ötekileştirmeye gittiklerinin de farkında değiller.

Anadolu topraklarının Türk yurdu olmasında 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ne kadar önemli ise. İşgal edilmiş, parçalanmış, bölünmüş, dünya emperyalistleri gibi aralarında pay edilmeye çalışılmış bir ülkenin verdiği kurtuluş savaşı sonrasında 30 Ağustos zaferinin kazanılması da o kadar önemli.  Biri Anadolu’nun Türk yurdu olması yolunda atılmış büyük bir adım, diğeri ise bu Türk yurdunun yine Türk yurdu olarak kalması için verilen savaşın sonrasında kazanılan bir zaferin adı.

İşte bu nedenlerledir ki, bu toplumun değerleri ile oynamayalım. Bu toplumun değerleri üzerinden insanları ayrıştırmaya çalışmayalım. Ne siz benden daha fazla vatanseversiniz, ne de ben sizden daha fazla vatanseverim. Hepimiz bu vatanı seviyor ve gerektiğinde de kanımızın son damlasına dek savunmaktan da çekinmiyoruz, çekinmeyizde.

O nedenledir ki, değerlerimizle oynamayın. Değerlerimiz üzerinden ayrıştırmaya ise hiç mi hiç aklınızdan bile geçirmeyin.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu