• 30 Ocak 2014, Perşembe

Niye söyleyesin ki!

Sevgili dostlar.

Bugün sizlere ne Aydın’ın kangren olmuş sorunlarından, ne de yaklaşık iki ay sonra gerçekleştirilecek yerel seçimler ve bu seçimlere yönelik adayların çalışmalarından, ya da programlarından söz etmeyeceğim. Bugün bir Sokrat hikâyesini sizlerle paylaşacağım.

“Bir gün yolda rastladığı bir tanıdığı Sokrat'a;

-"Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?" der.

-"Bir dakika bekle!" diye cevap verir Sokrat ve “Bana bir şey söylemeden önce senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna "üçlü filtre testi" deniliyor.

-" Üçlü filtre mi?" - "doğru" diye devam eder Sokrat. Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek istiyorum. Birinci filtre: "Gerçek filtresi"

-"Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?"

-"Hayır. Aslında bunu sadece duydum ve..."

-" Tamam" der Sokrat,

-"Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim: "İyilik filtresini..."

-"Arkadaşım hakkında bana söylemek istediğin şey iyi bir şey mi?"

-" Hayır, tam tersi..."

-"Öyleyse," diye devam etti Sokrat, "onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı. ":

-"İşe yararlılık filtresi.."

-"Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?"

-"Hayır.. gerçekten değil!.."

"iyi" der ve tamamlar Sokrat, "Eğer bana söyleyeceğin şey; doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar, faydalı değilse bana neden söyleyesin ki;?!.."”

Hikâye böyle. Bundan sonrası size kalmış. İstediğiniz gibi yorumlar, istediğin kalıba sokar, istediğiniz sonucu çıkarabilirsiniz. Yeter ki, iyi, işe yarar ve de faydalı olsun… (Aydın SARI)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Aralıklı gökgürültülü yağış
Yarın: 11/2 Az bulutlu