• 30 Nisan 2016, Cumartesi

Empati

Empatinin sözlükteki karşılığı ‘Sosyal benle ilgili bilgi, bireyin kendini başkalarının yerine koyabilme yetisi’dir.

Bir insan kendini karşısındaki insanın duygu ve düşünceleri içerisinde hissetmek ve onun hissettiklerini hissedebilmektir empati.

İnsanlar empati kurabildikleri ölçüde karşısındakini daha iyi anlayabilirler. Eğer empati kurabilir, onun gibi düşünebilir, onun gibi hissedebilirse işte o zaman kendisi gibi olmayanları ötekileştirmez. Eğer ötekileştirmek gibi bir davranış içerisine girdiğinde, aslında kendisini ötekileştirdiğinin farkındadır empati kurabilen insanlar.

Empatiyi başka bir ifade ile şöyle tanımlamak da olasıdır.

Empati veya eşduyum, bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır. Empatinin zıt anlamlısı antipatidirempati.

Empati; bebekler üzerinde yapılan incelemelere göre, doğuştan yeteneğimiz yüksek olmakla birlikte, uygun şartlarda hızla kaybedilebilen bir yetenektir. Empati yeteneğini sonradan kazanabilmenin yolu: açık uçlu sorular sormak, yavaş hareket etmek ve yorumda bulunmak, hızlı yargılara varmaktan kaçınmak, kendi davranış ve düşüncelerimizi anlamaya çalışmak, geçmişten ders almak, olayları akışına bırakmak; kendimiz ve karşımızdakilerin davranışları için belli sınırlar oluşturmaktır.

Olumlu amaçlar için kullanıldığında işbirliği, üretkenlik, refah ve mutluluğu arttıran bu yetenek, kötü amaçlar için kullanıldığında manipülasyonculuk şeklini alır.

Empatiyi kısaca ele aldıktan sonra şöyle yaşadıklarımıza bir baktığımızda bütün sorunların temelinde yatanın empati kuramamak olduğunu görürüz. Ya da bir başka ifade bakış açısı ile de empati kurmayı kötü amaçlı kullanıp manipülasyon yapılması nedeniyle olduğu gerçeğini de görebiliriz.

Bizden olmayanlara karşı olan tavır ve davranışlarda bulunmadan önce bir düşünün, siz onun yerinde olsanız ne yapardınız. Düşünün ona yapılanların biri size yapılsa siz ne yapardınız.

Empati kurabildiğimiz ölçüde baskılara ve yıldırmalara karşı daha güçlü bir duruş sergileyebilmek olasıdır. Bir olabilmek, birlikte hareket edebilmek için bir kez daha durup düşünün. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.