• 30 Mayıs 2013, Perşembe

Bir değişim de vergilerde

Nereye baksanız bir değişimdir gidiyor. Yasalar adeta hallaç pamuğu gibi atılıp, yerine yenileri yapılıyor. Hani bundan birkaç yıl önce yaptığımız yasalar, yeniden ele alınıp yeniden yasalar yapılıyor.
Türkiye’de hep bir istikrardan söz edilir. Siyasi istikrar, ekonomik istikrar ve daha başka istikrarlardan dem vurulur. Bugün bile gelişmenin, büyümenin siyasi istikrardan kaynaklandığı vurgulanır olanak buldukça. Ama iş yasalara geldiğinde bir istikrar ara da bulasın türünden bir durumla karı karşıyayız.
İşte yeni bir değişim haberi daha. Geçtiğimiz günlerde Başbakan’a bir sunum yapılmış ve Gelir Vergisi Yasası sil başkan yenilenecekmiş. Başbakan sunum sonrası olur verdiği de belirtiliyor haberlerde.
Yinen yaygın basında yer alan haberlere göre Gelir Vergisi Yasası’nın yenisinde belli başlı değişiklikler şöyle sıralanıyor:
*75 binden fazla kazanca yüzde 35 vergi Yeni Gelir Vergisi Yasası'nda yıllık kazancı 75 bin lirayı aşanların tüm gelirlerini yani kira, mevduat ve değer artışı kazançlarını toplayıp beyan etmeleri zorunluluğu kira ve mevduat geliri vergisini direkt yüzde 35'e çıkarabilecek. Aylık kazancı 4 bin 500 lira olanlar bu sınıra ulaşıyor.
* Eğitim ve sağlık gideri düşülecek Mevcut kanunda yıllık gelir vergisi beyannamesinde, (Madde 89) beyan edilen gelirin %10'unu aşmamak kaydıyla mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ait eğitim ve sağlık harcamaları indirim konusu yapılabilecek.
*Taksiciye bakkala sakatlık indirimi Mevcut kanunda özürlü kişi bakan serbest meslek erbabı ile ücretli, bu gelirleri için, sakatlık indirimi uyguluyor. Tasarıda bu imkan basit usule tabi mükellefe (taksici, bakkal vs) de getiriliyor. İndirim tutarı, çalışma gücünün en az %80 ini kaybetmiş engelli bakanlar için 770 TL, yüzde 60'ını kaybeden engelli bakan 380 TL, yüzde 40'ını kaybeden engelli bakan 180 TL indirim yapabilecek.
*Ev'de vergi sınırı 10 yıl Mevcut Gelir Vergisi Yasası'nda 5 yıl olan ev alım satımındaki verginin ortadan kalkması hali yeni Gelir Vergisi Yasası'nda 10 yıla çıkıyor. Evi 3 yıl içinde satanlar kazançlarının tamamı üzerinden vergi ödeyecek. 3 yıl sonra satanlar yüzde 80'i, 5 yıl sonra satanlar ise yüzde 40'ı üzerinden vergi ödeyecek
*Zengin vergisi kaldırılıyor Ölüme bağlı nedenlerle gerçekleşen Veraset vergisi kaldırılıyor. Bu vergi halen yüzde 1 ile 10 arasında uygulanıyor. Ancak 130 bin liraya kadar olan miras için vergi olmadığı için ancak zengin kişilerin miras vergisi olarak adlandırıyor. İntikal vergisi ise gelir vergisi içine alınıyor.
*Çiftliklere vergi yok Tarımsal üretimi artırmak için tarımda faaliyet gösteren şirketler çiftçi sayılıyor ve kurumlar vergisi yüzde 10'a indiriliyor. Bakanlar Kurulu bu oranı sıfıra kadar çıkarabilecek. Tarım işletmelerinde çalışan işçilerden de vergi alınmayacak
*Genç girişimciye 3 yıl vergi yok 18-30 yaş arasındaki genç girişimciler 3 yıl boyunca o yıl uygulanan asgari ücretin yüzde 15'ini vergisinden indirecek.
*İki vergi birleşiyor Yeni kanunla kurumlar vergisi kaldırılıp yerine şirketlerin gelir vergisi olarak düzenlenecek.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı