• 30 Mayıs 2017, Salı

Yarın son günmüş

Geçen yıl alınan bir karar ve çıkarılan yasa ile kamu alacaklarının yapılandırılması söz konusu olmuş ve esnaf ödeyemediği vergi borçlarını ve sigorta primlerini yapılandırarak on sekiz taksitte ödemek için başvuruda bulunmuştu.

Aslında o da biliyordu bu borcu ödeyebilecek gücünün olmadığını, ancak belki işler düzelir ve taksitle de olsa devlete karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmenin huzuruna erebilirim diye düşünmüştü.

Ne yazık ki, evdeki hesap her zaman olduğu gibi çarşıya, dağa doğrusu piyasaya uymadı. Ekonomi nerede ise dip yapmış, yaprak kıpırdamıyor ve bunun üstüne bir de referandum diye bir olgu geldi ki, belirsizlik ortamında kimse harcama yapmaya yanaşmadı ve kötü giden işler iyiden iyiye kötüleşti.

Sonuç devlete olan vergi ve sigorta borçlarını yapılandırarak on sekiz eşit taksitte ödeme fırsatından yararlanmak şöyle dursun bir taksitini bile ödeyemedi orta ve küçük ölçekli işletmeler ve küçük esnaf.

Devlet de bu yapılandırmadan beklediği vergi tahsilatını gerçekleştiremedi. Beklentilerin de çok altında kalınca, süre uzatımına gidildi. İlk iki taksitin ödenmesi için gerekli süre uzatıldı, 31 Mayıs 2017 tarihi son tarih olarak belirlendi ve bu tarihe kadar ilk iki taksiti ödediniz ödediniz, ödemediniz ise yaptığınız yapılandırma da boşa çıkacak.

Yani yarın son gün. Yarın mesai bitimine dek yapılandırdığınız borçlarınızın ilk iki taksitini ödemek zorundasınız. Peki hiç soran oldu mu? Yapılandırdığınız halde bu taksitleri neden ödeyemediniz diye? Ama sormazlar, sormazlar çünkü, tok açın halinden anlamazmış. Bugün ülkeyi yönetenlerin de bir elleri yağda bir elleri balda. Ne anlasınlar küçük esnafın ne yaşadığını, günü nasıl kurtarmaya çalıştığını. Bilmez ki küçük esnaf da devlete borçlu kalmak istemez ama olmuyor işte. İşler devlete karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesine olanak sağlamıyor. Eh olmayan parayla da vergiler ve sigortalar ödenmiyor. Olmayan para ile taksitlendirdiğiniz borçlarınızın ilk iki taksitini ödemek de olası olmuyor.

Vergi ve sigorta borçlarını yapılandıranlar, unutmayın yarın son günmüş. Yarın mesai bitimine dek ödediniz ödediniz, ödemezseniz artık siz düşünün. Yarın son günmüş, unutmayın sizin için yarın son günmüş..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.