• 30 Temmuz 2013, Salı

Ne zaman üst sıralarda olacak

Kentlerle ilgili ne zaman bir araştırma yapılsa hemen ilk baktığım Aydın’ın bu araştırmanın neresinde olduğu oluyor. İstiyorum ki, her ne olursa olsun Aydın hep ilk sıralarda olsun; özellikle iyi şeylerde. Kötü bir şey varsa Aydın onun içinde yer almasın, ya da en sonlarda bir yerlerde olsun istiyorum.
Geçtiğimiz gün Yaşar Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Karacan’ın kitabından yola çıkılarak yapılan bir haber gözüme ilişti. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okutulmaz üzeri hazırlanan kitap yaşam kalitesi ve çevre performansı ile ilgili olarak illerin değerlendirmesi yapılmış.
Doğal olarak ilk önce Aydın bu konuda nerede diye baktım. Aydın yaşanabilir kentler arasında mı diye baktım. Aydın yaşam kalitesi ve çevre performansı ile ne kadar ön sıralarda yer almış diye baktım.
Gördüğüm karşısında yine hüsran kaldı bizlere. Yaşam kalitesi ve çevre performansı bakımından yaşanabilir iller arasında ilk beş sırada yer alamamış ne yazık ki Aydın. İlk beş içerisinde sırasıyla İzmir, Ankara, Antalya, Muğla ve İstanbul yer alıyor.
Karacan’ın kitabında Ege Bölgesi ve İzmir’in çevre karnesi şöyle: İzmir, doğal varlıkları, arıtma kapasiteleri ve enerji verimliliği ile belirlenen çevre performansıyla tüm iller arasında birinci sırada bulunuyor.
Ege Bölgesi’nde Afyonkarahisar, Denizli, Kütahya, Manisa, Muğla’da hava kirliliği, İzmir, Uşak’ta atıklar, Aydın’da su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu.
İşte Aydın’ı bulduk. Birincilik var ama bu istediğimiz bir birincilik değil. Aydın su kirliliği bakımında birinci öncelikli çevre sorunu yaşayan bir il olarak karşımıza çıkıyor. Oysa biz yıllardır Aydın’ı yaşanası bir kent yapmak için uğraş verdiğimizi sanıyorduk. Demek ki bu konuda da gerektiği gibi bir çalışmaya imza atamamış olmalıyız; yoksa Aydın’da su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu olur muydu?
Ekonomik gelişmişlikte ilk onda yer alan Antalya, Denizli ve Tekirdağ ise bu gelişmişliklerini sosyal ve çevre boyutlarına taşıyamayan iller arasında bulunuyor.
Ekonomik gelişmişlik konusuna baktığımızda da Aydın’ı göremiyoruz. Aydın bu konuda da gerilerde kalıyor. Antalya, Denizli ve Tekirdağ her ne kadar gelişmişliklerini sosyal ve çevre boyutlara taşıyamamış olsalar bile ekonomik gelişmişlikte ilk on arasında yer almayı başarmış.
Veriler böyle diyor. Karacan’ın kitabında, hem de üniversitelerde ders kitabı olarak okutulacak kitabındaki veriler böyle diyor. Aydın yine ilk sıralarda yok.
Dün yoktu, bugün yok, peki ne zaman üst sıralarda olacak? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.