• 30 Temmuz 2016, Cumartesi

Bir kutlama, bir kınama

Olağan üstü günlerden geçiyoruz. 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrasında meydanlar ‘Demokrasi’ adına toplanan insanlarla dolup taşıyor. Bu kalabalıklar sanılmasın ki sadece bir kesimin insanları. O meydanlarda her kesimden insan ‘Demokrasiye olan bağlılığını ve demokrasiye sahiplenme duygusunu’ fiziki olarak ortaya koymaya çalışıyor.

Şu unutulmamalı ki, meydanlara çıkanların içinde ne kadar demokrasiye tam anlamı ile bağlı ve sonuna kadar demokrasi isteyenler varsa, takhiye yapan kesimlerin olduğu da bir gerçek. Ve bir gerçek de var ki, demokrasiye bağlılığını göstermek için illaki de meydanlara çıkmak gerektiği gibi bir durum da yok.

Her gün Kent Meydanı’nda toplanan insanları kutluyorum. Orada demokrasiye sahip çıkmaya çalışanları yürekten kutluyorum. Ancak, geçtiğimiz Çarşamba günü yaşananları da doğru bulduğum söylenemez. Kentin Büyükşehir Belediye Başkanı meydana gelmiş, yuhalanıyor, linç edilmeye çalışılıyor. Bu demokrasi ile bağdaşır bir durum değildir. Demokrasi karşındakinin görüşlerine tahammül edebilme sanatı ise eğer, sevseniz de, sevmeseniz de Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da meydana gelmiş olmasını, geç de olsa gelmiş olmasını tahammül edebilmek gerekirdi. Neyseki, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, sağduyulu bir davranış sergileyip, tam bir demokrat gibi hareket ederek, meydandaki gergin ortamı yumuşatarak olması gerekeni yaptı. İstenmeyen tatsız olayların yaşanmasının da önünü kesmiş oldu. Bu nedenle AK Parti İl Başkanı Özmen’i yürekten kutluyorum.

Ogün orada yaşanan başka bir olay da, AK Parti il Kadın Kolları Başkanı’nın davranışı. Başkan’ın konuşmasını elinden kapıp ortamı gererek tam bir provokatör gibi hareket etmesi hiç de bir kadın kolları il başkanına yakışır bir davranış değildi. Üstüne üstlük bir de yüzüme atılan kağıt diyerek üste çıkmaya çalışması ise ne insanlığa, ne kadın dayanışmasına ne de sorumluluk sahibi bir başkana yakışan tavırlar değildi. Bu nedenle de AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı’nı kınıyorum.

Demokrasiyi gerçekten sahip çıkmak istiyorsak eğer, öncelikle bizim gibi düşünmeyen, bizim görüşümüzde olmayanlara karşı saygılı ve hoşgörülü, tahammülkar olabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Öyle meydanlarda demokrasi naraları atıp, ardından ilk fırsatta karşı görüşü ezmeye, bastırmaya çalışmak demokratlık değildir, demokratik bir davranış değildir.

Bir kez daha AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen’i kürsüdeki o sakin duruşu ve sağduyulu duruşu nedeni ile kutluyorum. Demokrasinin ve Türkiye’nin böyle sağduyulu ve karşı görüşe tahammüllü siyasetçilere ihtiyacı var. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.