• 30 Kasım 2017, Perşembe

Egeliler Balkon seviyor

Bugün sizlerle bir araştırmanın sonuçlarını paylaşacak ve o araştırmanın ayrıntılarını sizlere aktaracağım.

Yapılan bir araştırmada insanların ev kullanım alışkanlıkları gözlemlenmiş. Bu gözlemleme sonucunda Ege’lilerin ev kullanım alışkanlıkları, ne tür bir ev sevdikleri ortaya çıkmış. İsterseniz fazlada uzatmadan araştırmaya bir göz atalım.

Emlakjet Ev Kullanım Alışkanlıkları araştırmasına göre ülke geneli daha geniş ve ferah evlerde yaşarken, Ege Bölgesi’nde daha az kişiden oluşan daha küçük evler öne çıkıyor.

Balkon ve bahçeler özellikle Ege’de nefes alınacak alanlar olarak görülüyor. Bu alanları sosyalleşme amaçlı kullananların oranı %55 iken, depoya dönüştürenler yalnızca %1.

Ege’de evler ağırlıkla 100 metrekarenin üzerinde

Emlakjet araştırmasına göre Türkiye’de hanelerin %35’i 120 metrekareden büyük, %28’i 100-120 metrekare arası, %22’si 80-100 metrekare arası evlerden oluşuyor. Ege Bölgesi’nde ise 100-120 metrekare arası evler ile 120 metrekareden büyük evler %30’ar pay ile birinciliği paylaşıyor.

Ege’de 5 ve üzeri kişinin yaşadığı hane sayısı sadece %8

Türkiye’de özellikle 80’li yıllardan itibaren artan şehirleşme, sanayileşme ve modernleşme sürecinin bir sonucu olarak hanehalkı büyüklükleri 2-4 kişi arasında yoğunlaşmış görünüyor. Çekirdek ailenin hakimiyetini gösteren bu tabloya göre 2, 3 ve 4 kişilik hanelerin her birinin oranı %26. Ege’de ise %30’ar pay ile 2 ve 3 kişilik haneler ağırlıkta görünüyor. Türkiye genelinde 5 ve üzeri hanelerin oranı %14 iken Ege’de bu oran %8’e geriliyor.

Aile içi sosyalleşmenin merkezi salon oldu

En güzel odanın misafirlere ayrıldığı evler geçmişte kalırken, özellikle batıda tüm alanlarının aktif olarak kullanıldığı bir dönem yaşanıyor. Türkiye genelinde yalnızca misafir geldiğinde kullanılan bir salonu bulunduğu söyleyenlerin oranı %22 iken bu oran Ege Bölgesi’nde %19’a geriliyor. Bununla birlikte hem Türkiye genelinde hem Ege Bölgesi’nde her 2 haneden 1’inde tüm aile bireyleri en çok salonda vakit geçiriyor.

Misafirlere özel oda ayırma oranı azalsa da Türkiye genelinde hala misafir ağırlama geleneği sürdürülüyor. Hanelerin %63’ünde haftada 1 veya daha fazla misafir ağırlanıyor. Yılda 1-2 kez misafir ağırlayanların oranı %8. Ege Bölgesi misafirperverlik konusunda Türkiye geneliyle paralel bir tablo çiziyor.

Balkon ve bahçede sosyalleşmeyi seviyoruz

Emlakjet araştırmasına göre, balkon ve bahçeler evlerde nefes alınacak alanlar olarak görülüyor. Her 10 haneden 9’unda balkon ya da bahçe bulunurken, bu alanları aileyle vakit geçirmek, yemek yemek, misafir ağırlamak gibi sosyalleşme amaçlı kullananların oranı Türkiye genelinde %50, Ege’de ise %55. Ege Bölgesi’nde balkonunu depo haline getirenlerin oranının yalnızca %1 olması, bir dönem hayli yaygın olan balkonu kapatarak ev kullanım alanına katma eğiliminin gerilediğini gösteriyor.

Mutfaklar da önemli sosyalleşme alanları

Ayrı bir yemek odasına sahip olma oranı Türkiye genelinde %4, Ege’de %2 ile çok düşük seviyede bulunuyor. Egelilerin yemek yemek için en çok tercih ettiği alan %46 ile mutfak ve %28 ile salon. Mutfaklar, aile içi sosyalleşmede de unutulmayan alanlardan. Emlakjet araştırmasına Ege’den katılanların %14’ü aile bireylerinin en çok mutfakta vakit geçirdiğini söylüyor. Bu sonuçlar birlikte yemek hazırlanan, yenen ve sonrasında sohbet edilen mutfak kullanımının varlığını ortaya koyuyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.