• 31 Mart 2016, Perşembe

Baki olan hoş seda

Bu dünyanın malının bu dünyada kaldığını hep söyleriz ama ne kadar bu söylediğimizi uyarız doğrusu tartışılacak bir durum.

Her kim mal mülk konusu açılsa hemen ilk söylediği ‘dünya malı dünyada kalır’ diye söze başlar. Önemsememek gerektiğinin altını çizer. Mal ve mülk için hiç kimsenin birbirini kırmaması gerektiğini ifade eder. Daha da ileri gider ve mal mülk için didinmenin, uğraşmanın anlamsızlığını söyleyebilir.

Peki bugün yaşanan kavgalar niye?

Neyi insanlar miras yüzünden kavga eder, hatta birbirlerini öldürürler?

Niye insanlar ihtiras ve hırs içerisindedir?

Daha fazla, daha fazla kazanmak ve daha fazlasına sahip olmak için olanca güçleri ile saldırırlar, kazanmaya ve mal mülk edinmeye?

Sanırım bunun açıklamasını yapmak biraz güç. Ancak söylenebilecek sözlerden biri de insanoğlunun doyumsuzluğu olsa gerek. Elindeki ile yetinmemesini bilmemesi olarak ifade edebilir, hatta aç gözlülük olarak da tanımlayabiliriz.

Şurası bir gerçek ki, dünya denilen sahnede bizler birer oyuncuyuz. Bu sahnede hepimizin birer rolü var. Bu sahnede rolümüzü ve onun gereklerini yerine getirirken, bir gün perdenin kapanacağını ve onca uğraşın boşa çıkacağını hep aklımızın bir yerlerinde tutmamız gerekiyor.

Sahnede bir adın öne çıkabilmek, rol çalabilmek için olmadık işlerle uğraşmak yerine, yarın arkanızdan iyi sözler sarf edilmesini sağlayacak çabalar içerisinde olmak daha güzel olmaz mı? Hem sahnede daha mutlu bir zaman geçirir, hem de çevremizdekileri mutlu etmez miyiz?

Dünya sahnesindeki rolümüz içerisinde en olmadık iş mal ve mülk hırsına kapılmak. Bu hırsın esiri olmadan bir yaşam sahnede daha uzun süre kalmanıza da olanak sağlayacaktır.

Unutmayın; mal da, mülk de bu dünyanın.

Dünya malı dünyada kalır. Baki olan hoş sedadır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu