• 31 Mayıs 2013, Cuma

Kaliteli yaşam endeksinde sınıfta kaldık (31 05 2013 yazısı)

Hani bir üst lige çıktığımız söyleniyor ya. Hani krizler teğet geçiyor, ABD ve AB ekonomik krizler içerisinde, yeniden diriliş planları yaparken, biz büyümeye devam ediyoruz ya. İşte onların hepsi bir kalemde değersizleşiyor. Bir iğnenin değdiği balonun patladığı gibi patlayıp gidiyor.
Nereden çıktı şimdi bunca verinin değersizleştiği, balonun patladığı değil mi?
Evet durup dururken bir yerden çıkmadı. Biz de uydurmadık. Yine verilerle konuşmayı sevenlere, karşı veriler böyle diyor. Biz de bunu dile getirdik.
İşte OECD verileri ortaya koyuyor ki, büyüyen, kalkınan, fert başına düşen ulusal geliri artan Türkiye’de, fertlerin yaşam kalitesi de aynı oranda yükselmiyor.
OECD verilerine göre Türkiye Kaliteli Yaşam Endeksi’nde geride kaldı. OECD verilerine göre Türkiye’de hane halkı daha çok çalışıyor, daha az kazanıyor. Bunu yine biz söylemiyoruz; OECD öyle diyor. Biz O’nun yalancısıyız.
Yine OECD’nin verilerine göre Kaliteli Yaşam Endeksi’nde ilk sarayı Avustralya alırken, Türkiye ilk on ülke arasına bile giremedi.
Türkiye’nin yıllık hane halkı gelirinin OECD ortalaması olan yıllık 23 bin 47 doların altında kaldığı vurgulandı.
İşsizliğin de kaliteli yaşam için büyük önem taşıdığına dikkat çekilen raporda, Türkiye’de yaşları 15 ile 64 arasında olan kişilerin yüzde 48’inin paralı bir işi olduğu ve bunun OECD ortalaması olan yüzde 66’nın altında kaldığı ifade edildi.
Türkiye’de erkek nüfusunun yüzde 69’nun, kadın nüfusunun ise yüzde 28’nin paralı bir işi olduğuna dikkat çekilirken, Türk insanlarının yılda 1877 saat çalıştığı açıklandı. OECD ortalaması ise yılda 1776 saat.
Türkiye’de uzun mesaili işlerde çalışan kesim nüfusun yüzde 46’sına denk gelirken OECD’de bu ortalama yüzde 9.
İş dünyasına atılmak için eğitimin en önemli kriterlerden biri olduğuna dikkat çeken OECD, Türkiye’de yaşları 15 ile 64 arasındaki yetişkinlerin lise mezunu olduğunu, bunun OECD ortalaması olan yüzde 74’ün altında kaldığı ifade edildi.
Yaşam ortalaması olarak Türkiye’deki yaş 75 olarak belirlenirken, bu OECD ortalaması olan 80’in altında kaldı.
Yaşam süresi kadınlarda 77 erkeklerde ise 72.
Varın bundan sonrasını da siz değerlendirin. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı