• 1 Aralık 2018, Cumartesi

TEMEL SORUN NE?

Ünlü İslam düşünürü İbn_i Haldun’a göre ‘’ Büyük medeniyetler, büyük bunalımlardan doğar’’, büyük liderlerde en zor koşullarda ortaya çıkar.

Atatürk de böyle bir ortamda ortaya çıktı. Hatta Winston Churchill, “M. Kemal ile aynı döneme rastlamak en büyük şanssızlığım’’ der.

Medeniyetin kaynakları bilim ve sanattır. Askeri güç ile medeniyet kurulamaz. ABD’nin en büyük yanlışı burada yatıyor. Askeri gücünü medeniyet dayatması olarak kullanıyor.

Romalılar, Roma dışında kalanlara ‘’Barbar’’ derlerdi. Roma hukuku da buna göre düzenlenmiş olup, bütün haklar Romalılara göre düzenlenmiş Roma egemenliğinde yaşayan köleler ve yanaşmalara aynı haklar verilmiştir.

Bernard Russel’in ‘’Hayvanlar Çiftliği’’ adlı eserinde geçtiği gibi, ‘bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşittir! ’

Bilirsiniz Afrikalılar uzun yıllar batılılar tarafından sömürülmüşlerdir ve sömürülmeye devam ediyor. Bu sömürünün alt yapısını misyoner rahipler hazırlamışlardır. Bu yüzden bir Afrikalı sözü gerçeği yansıtır, ‘ Yıllarca bizi İncil ile aldattınız ve şimdi elimizde İncil kaldı ama bütün kaynaklarımızı götürdünüz!’

Türkiye 19.yüzyıldan beri yarı sömürge durumundan kurtulmak için mücadele etmiş, I.Dünya Savaşı’ndan sonra tam sömürge olmaktan M.Kemal’in önderliğinde kazandığı Kurtuluş Savaşı ile son anda kurtulmuştur.

Yeni Türk Devleti, Osmanlı’dan yokluk, sefalet ve borç devralmıştır. Savaşlarda yetişmiş ve çalışan insan gücünü kaybeden Türkiye, 1930’dan sonra sanayi ve ulaşım hamleleri ile yeniden ayağa kalkmış, eğitim, kültür ve sanat alanında büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

Bu yeniden dirilişin temelinde Atatürk’ün gerçekleştirdiği siyasi, hukuki, kültürel alandaki devrimler vardır. Bu devrimlerin temel mantığı şudur; bir daha batının yarı sömürgesi ya da sömürgesi durumuna düşmemektir.

Batılı anlamda ıslahatlar yapmak isteyen Osmanlı padişahları da hep bu yolu izlemişler ve bu amacı gütmüşlerdir.

Tıpkı Osmanlı da olduğu gibi Yeni Türk Devleti de en büyük düşmanlık gördüğü batıyı örnek almıştır. Zaten Peygamberimiz(c.c) demiyor mu? ‘’Düşmanın silahı ile silahlanınız!’’

Hayatta en önemli şeylerden biri de gerçeği kabul edip ona göre hareket etmektir. Kafayı kuma gömüp, gerçeği görmezden gelmekle ancak kendimizi kandırırız.

Atatürk’ün gösterdiği yol, kuruluş ayarları her zaman rehberimiz olmalıdır. Çünkü;

Hayatta gerçek yol gösterici, bilimdir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu