• 3 Mart 2017, Cuma

1 Mart, 3 Mart, 12 Mart ve 31 Mart

Evet kediler için önemini saymazsak, Mart ayının Türkiye tarihindeki önemi ortaya çıkıyor.

 

1 Mart’ta TBMM’de, ABD’nin Türkiye üzerinden Irak’a asker göndermesine dair teskere reddedilir.

 

ABD’nin buna tepkisi sert olur. Teskerenin TBMM’de kabul edilmemesinin baş sorumlusu görünen Deniz Baykal, CHP genel başkanlığından uzaklaştırılır. O dönemde TSK generalleri de teskerenin onaylanmasına sıcak bakmadıkları için Ergenekon, Balyoz, Amirallere Suikast ve Casusluk kumpasları ile tasfiye edilir.

 

3 Mart 1924’te TBMM’de dört önemli kanun çıkarılır;

 

Birincisi halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı üyelerinin ülke dışına çıkarılması ki buna rağmen Osmanlı ailesi hiçbir zaman Atatürk ve Cumhuriyet aleyhine tek söz etmemişlerdir.

 

İkincisi Tevhid-i Tedrisat (Öğretimin Birleştirilmesi) ile Türkiye’de karma eğitime (kız-erkek) ve bilimsel eğitime geçilmiştir. Maalesef bugün bunlardan uzaklaşıyoruz. Mesela dünyada Evrim Teorisi’nin okutulmadığı tek ülke olan Suudi Arabistan’ı örnek alıyoruz. İran’da bile okutuluyor.

 

Üçüncüsü Erkan-ı Harbiye Vekaleti kaldırılarak Genelkurmay Başkanlığı kuruluyor ve bakanlık olmaktan çıkarılıyor. Amaç sivilleşme.

 

Dördüncüsü Evkaf ve Şeriye Vekaleti yerine Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluyor. Amaç dini siyasete alet etmemek.

12 Mart 1971’de Ordu, hükümete muhtıra vererek yönetimden uzaklaştırıyor ve sıkıyönetim ilan ediyor. Bu arada hiçbir cinayet işlemedikleri halde Deniz Gezmiş, Ulaş Bardakçı ve Yusuf İnan genç yaşta idam edilirler.

31 Mart İsyanı (13 Nisan 1909) ile II. Abdülhamid tahttan indirilerek Selanik’e sürülüyor.

 

Görüyorsunuz ya Mart ayı, dert ayı değil, DERS ayı imiş! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.