• 5 Ocak 2019, Cumartesi

SİYASET Mİ? TİCARET Mİ?

31 Mart 2019 yerel seçimleri yaklaştıkça siyasetin tansiyonu da yükseliyor. Bazı ilçelerde adayların belli olmaması aday adaylarını yıpratıyor. Daha önce genel seçimlerde uygulanan ittifak sistemi ‘’de facto’’ olarak, yani yasal dayanağı olmamasına rağmen yerel seçimlerde ilk kez uygulanacak.

Bu ittifak sistemi siyasetin özellikle yerelde siyasetin doğasına aykırı bir durumdur. Çünkü her parti yerel de ve genelde iktidar olmak ister. Ayrı ayrı partiler niye var? Çünkü ülkenin sorunlarını çözmek konusunda farklı düşünceleri savunmaktadırlar. Aynı görüşteler ise niye ayrı ayrı partiler kuruyorlar ki? Sonra sen kendi partinde mücadele et, dişinle tırnağınla bir yerlere gel, genel merkez bir kalemle silsin seni ve başka partinin adayını destekle! Olacak şey mi?

Modern demokrasilerde ittifaklar ve koalisyonlar var, ama onlar seçimlerden önce ortak bir program hazırlayıp bunu bir protokol haline getirip imzalıyorlar ve iktidara gelirsek bunları yapacağız deyip halkın karşısına öyle çıkıyorlar.

Tabii ki siyasette bu tip ortak politikalar olur ama bu yerel de çok zordur. Sonra ben seçmen olarak koyun muyum! Lider şuna oy ver dedi diye oraya oy vereyim! Bu ilişki şeyh-mürid, ağa-maraba ilişkisi mi? Ama ilginç bir seçim olacak ve insanlar oy kullanma kabinine girdiğinde vicdanının sesine göre düşünerek oy verecek.

İşin başka bir boyutu şu; öyle aday adayları var ki sanki bunu meslek edinmişler! Mesela Hüseyin Aksu… girmediği parti, aday adayı olmadığı seçim yok. Diğeri Rıdvan Eşin, bu kişiler aday olamayacaklarını bal gibi biliyorlar, sanki reklam yapıyorlar yada …

Siyasette sevmediğim şeylerden biri de ekonomik yönden kötü duruma düşen insanların siyaset yolu ile bu durumdan kurtulmaya çalışmaları ve aday olmalarıdır.

Siyaset gönül işidir. Ülke ve yaşadığın şehrin sorunlarına kafa yoruyorsan, fikir üretiyorsan öyle siyasetle uğraş. Hiçbir fikir üretmiyorsan ve ‘’ yönetilen, yönetici’’ olacaksan ne işin var siyasette!

Bazı bürokratlarda terfi için aday olup, kartvizit yapıyorlar.

Allah ülkemizi bu tip politika simsarlarından korusun.

Artık yepyeni fikirleri olan genç, dinamik insanlar çıksın ortaya, yoksa yine eski tas eski hamam hiçbir şey değişmez. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.