• 6 Ekim 2018, Cumartesi

HEDEF’SİZ KALMAYIN

Bir eğitimci olarak her zaman söylerim; Hedef’siz kalmayın diye… Çünkü, gideceği yeri bilmeyen hiçbir yere varamaz!

Bu insan hayatının her aşaması için geçerlidir. Yani sadece öğrencilere verilecek bir öğüt değildir. Yıllar önce bir haber kanalında izlediğim haberde 80’li yaşlarda bir amca 15-20 yıl sonra meyve verecek ağaç diktiğini anlatıyordu. Sanki yukarıya da bir mesaj veriyordu; öbür dünyaya pek gidesim yok diye!

Yaklaşık 10 yıl kadar önce görev yaptığım bir partinin yürütme kurulu üyesiydim, 2007seçimleri öncesiydi. Seçim harcamaları için partiye iyi sayılabilecek bir para gelmişti ve bu paranın bir kısmı da basın harcamaları için ayrılmıştı. Bu para o ZAMAN, ZAMAN’IN gazetesine verilmek isteniyordu. Bende bunun yanlış olduğunu, bu gazete demeye dilim varmıyor o yayına verilmesinin hiçbir katkısı olmayacağını, zaten bizi desteklediğini, bunu yerine Aydın’ın yerel gazetelerinde değerlendirilmesini önermiştim. Tabiî ki bizi dinleyen olmadı. O ZAMAN’lar içli dışlı oldukları ve sanki şimdi düşmanmış gibi görünenler o parayı o yayına boca ettiler!

Yerel basın, yerel bilgi çok önemlidir. Hatırlıyorum, yabancı bir çay markası yerel bilginin önemini vurgulayan reklam yapıyordu. Bunlardan biri de Türklerle İngilizlerin ortak özelliği çay sevmeleridir. Yoksa bir İngiliz çay şirketi neden Türkiye pazarına girsin. Mesela; Amerikalılar kahve sever.

Gittiğiniz herhangi bir şehri tanımak istiyorsanız, o şehrin yerel basınını okuyun, izleyin. Ulusal basımda Aydın’ın sorunlarını göremez, okuyamazsınız. Jeotermalin Aydın’ın başına ne içler açtığını, açmaya devam ettiğini yerel basın olmasa göremezsiniz, okuyamazsınız.

Aydın da güzel bir uygulama var. Gazete satılan yerlerde yerel gazeteler var ve sadece 50 kuruş! Bir adet ekmek ve yanında bir yerel gazete alsak iyi olmaz mı?

Benim bir önerim var; Aydın’a gelen turlara valilik bu gazeteleri satın alarak, dışarıdan gelenlere ücretsiz dağıtsın. Bir de marketlerde ulusal gazetelerin yanında yerel gazeteler de konsun.

İnsan önce kendi sokağından, evinin önünden, mahallesinden, ilçesinden, ilinden sorumludur.

Aydında yayınlanan Hedef Gazetesi tarafsız, bağımsız, araştırmacı ve objektif haberciliği ile gerçekten iyi bir yayıncılık örneğidir. Yayınlayanlara Aydın Sarı bey şahsında teşekkür ediyorum.

Allah yardımcısı olsun! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 11 Bulutlu
Yarın: 16/9 Parçalı bulutlu