• 8 Eylül 2018, Cumartesi

ZOR ZAMANLAR

Öncelikle Aydın’ımızın düşman işgalinden ve Yunan mezaliminden kurtuluşunun 96.yılı kutlu olsun.

Rahmetli dedem Çanakkale Savaşları’ndan İzmir’in kurtuluşuna kadar, savaşın içinde biri imiş. Çocukken bana anlattıkları bende hem tarih bilincinin oluşmasında hem de vatan sevgisini kazanmamda çok etkisi olmuştu. Anlattıklarının bir kısmı insanın tüylerini diken diken eden şeylerdi. Mesela yiyecek bulamadıkları için ağaç kabuklarını kemirdiklerini, at dışkısı içerisindeki arpa, buğday tanelerini ayıklayıp yediklerini anlatmıştı. Onlar bunları yaşarken kimi de askerlikten kaçıp, savaştan sağ dönemeyenlerin dul eşleri ile evlenip, çit çevirdiklerini söylerdi.

Allah bu vatanın kurtulmasında, bu cumhuriyetin kurulmasında emeği geçen, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize ve ahirete intikal edenlere Allah rahmet eylesin.

Bugünde ülkemiz hem ekonomik hem siyasi hem de askeri bir saldırı altındadır. Nasıl bir zamanlar Ergenekon’dan çıktıysak, nasıl yokluklar içinde istiklal harbini kazandıysak, bugünkü zorlukların üstesinden geleceğiz. Ama bunun için birliğimizi, beraberliğimizi korumalı, gündelik siyaset ile birbirimize düşmemeliyiz.

Bugün bu duruma geldiysek, bunda kendi hatalarımızın payı büyüktür. Mesela; ekonomik alandaki hatalarımız bizi daha dışa ve dolara bağımlı hale getirdi. İhaleler, dolarla yapıldı, yatırımlar üretime yönelik değil, inşaat ve ranta yapıldı. Dünyada 2000li yılların başında paranın bollaşması, faizlerin sıfırlanması sayesinde ülkemiz dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelere ucuz para akışını getirdi.

Artık o devirler bitti. Bu yüzden yatırımlar önceliğe dayalı, ekonomiye dışa bağımlılıktan kurtarmaya dönük, üretim ve istihdam odaklı, ihracata katkı yapacak ve ileri teknoloji üzerine olmalıdır. Bu doğrultuda Devlet Planlama Teşkilatı, TÜBİTAK, Türkiye Bilimler Akademisi aktif hale getirilmelidir.

Üniversiteler, özgür ve bilimsel eğitime dayalı duruma getirilmeli, tarikatçı ve yandaş rektörler göreve getirilmemelidir.

Bilim ve sanat gelişmeden zor zamanlardan kurtulamayız.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
15 / 8 Bulutlu
Yarın: 16/9 Sağanak yağışlı