• 9 Şubat 2017, Perşembe

LOZAN’A DAİR

1800’lü yıllar Tanzimat Dönemi. Osmanlı Devleti’nde şöyle bir olay gerçekleşir;

William Churchill adında Osmanlı ülkesinde yaşayan bir İngiliz bir Müslümanı öldürür. Olay İstanbul’da gerçekleşir ve Kadı karşısına çıkarılır. Şahitlerin de ifadesiyle Churchill’in suçu sabit görülür ve idam cezasına çarptırılır.

Churchill, İngiliz elçiliğine başvurarak aldığı cezayı anlatır. İngiliz elçisi derhal Osmanlı Hükümeti’ne nota verir. Bunun üzerine idam cezası kaldırılır, ceza 15 yıla indirilir. İngiliz elçiliği buna da itiraz eder ve hem cezanın kaldırılmasını hem de William Churhill’e özel ayrıcalık verilmesini ister. Osmanlı Hükümeti buna boyun eğer ve Churchill’e gazete açma imtiyazını (ayrıcalık ) tanır.

William Churchill bu ayrıcalık ile Osmanlı ülkesinde ilk özel gazete olan Ceride-i Havadis gazetesini çıkarır. Osmanlı Devleti kendi ülkesinde yaşayan yabancıları yargılayamazdı. Bu ancak Lozan Barış Antlaşması ile kapitülasyonların kaldırılması ile mümkün oldu.

Lozan Barışı hiçbir şeyi gerçekleştiremese bile sadece “Kapitülasyonları kaldırması” en büyük başarısıdır. Lozan Barış Antlaşmasını beğenmeyenler Osmanlı Devleti’ne özenenler hala aynı düşüncede misiniz?

Düşünene, bilene…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu