• 9 Haziran 2018, Cumartesi

ARTIK BUNLARDAN BIKTIK

Sanki ritüelmiş gibi. Her yıl aynı şeyler. Her seçim dönemi aynı görüntüler.

İşte örnekler;

Ramazan ayından başlayalım. Her ramazan başlangıcında diyetisyenler çıkar ‘aman şunu yapın, bunu yapmayın, şunları yiyin şunları yemeyin’.

 

Sonra televizyon kanallarının Ramazan ayı yıldızları sahne alır. Nihat Hatipoğlu ATV’de kadrolu zaten, Mustafa Karataş Show Tv’de vs. sahi Zekeriya Beyaz’a ne oldu? Eskiden saçları boyatır, gıcır gıcır giyinir tvlere çıkardı.

Kurban Bayramı ritüellerine gelince; kurbanlık alınırken nelere dikkat etmeli, hayvanın neresine bakmalı? Daha önemlisi aldığın hayvanı, pardon kurbanlığı kaçırmadan, sağ salim nasıl götürmeli? Çünkü bu dönemde televizyonlarda en çok izlediğimiz görüntülerden biri de, kaçan kurbanlıkları yakalama operasyonları!

Kurban Bayramlarında en çok gördüğümüz görüntülerden biri de; elini kolunu kesen acemi kasaplar! Bir de olur olmaz yerlerde sağlıksız yapılan kesimler ve kan gölleri…

 

Bir başka rutin görüntüler de seçim dönemlerine ait olanlar…

Önce aday adaylarından başlayalım. Mesela her seçimde aday adayı olup bunu meslek haline getirenler var. Mesela bunlardan biri H.T. ama bugüne kadar sıralamaya hiç girmedi.

Bir de aday adaylığı ile kartvizitini dolduranlar var. Bunlarda genelde siyaseten bir yere gelemese de bürokrasi de yükselmeyi hedefleyen kişiler. Galiba işe yarıyor ki paraya kıyıp aday adayı oluyorlar. Bu kişiler için Erkin Koray’dan bir şarkı gönderiyorum; ‘Kader de bir gün bize de güler, güler inşallah!’.

 

Aday adaylığından sonra sıra, sıralamaya gelir. Tabi ki sıralamada geri kalanlar ve de hiç sıralamaya giremeyenler adaletin önemini anlarlar. Ama birçoğu küsse de bir dahaki seçimlerde de aday adayı olmaktan vazgeçmezler.

Trajikomik seçim görüntülerinden biri de milletvekili adaylarının çarşı pazar dolaşıp, esnafla tokalaşmasıdır. Çünkü bu manzaralar sadece seçim dönemlerinde görülür. Bir dahaki seçimde görüşmek üzere der gibi.

Bu arada araç giydirmeler, konvoylar, afişler, bayrak asmalar falan. Sahi bunlar sizin oyunuzu etkiliyor mu? Yoksa seçimlerde seçilenler sizin seçtikleriniz mi?

Sıkıldık artık aynı filmleri defalarca izlemekten… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.