• 10 Şubat 2018, Cumartesi

KIZLARIN EĞİTİMİ

Her kadın bir öğretmendir aslında. Çocukları onlar eğitirler. Dolayısıyla iyi bir nesil yetiştirmek istiyorsak kızların eğitimine çok önem vermeliyiz.

Osmanlı da kızların eğitimine önem verilmedi. Nitekim Osmanlı İmparatorluğu’nda kızların okula gönderilmeye başlaması 19.yüzyılda Tanzimatl’la birliktedir.

Tanzimat öncesinde ekonomik durumu iyi olanlar, kızlarını özel hocalarla yetiştirmişlerdir.

Sadece gayrimüslimler kızlarını okutuyorlardı. Kızların yüksekokullara girişi, 20.yüzyıl da II. Meşrutiyet’in ilanından (1908) sonradır. Bu dönemde Kız Muallim Mektepleri açılır.

Cumhuriyete gelindiğinde Türkiye de okuryazar oranı %10’u bulmuyordu. Kadınlarda bu oran ancak %2dir. Kaldı ki okuryazar vatandaşlarımızın çoğu gayrimüslimlerdi.

Özellikle 19.yüzyıldan sonra gazetelerin yayınlanmaya başlaması ile birlikte dilin sadeleştirilmesi ve herkesin anlayabileceği hale getirilmesi çalışmaları başlar. Bu arada çeviri kitaplarda yayınlanır.

19.yüzyılın sonlarında Jön Türkler hareketi gazete, tiyatro ve kitap yayınları ile ciddi taraftar toplamış, bu durum özellikle okuma yazmayı arttırmıştır.

Yayınlar özellikle yurtdışından gizlice ülkeye sokulurdu. Paris, Londra, Berlin, Viyana ve hatta Kahire’den ülkemize yayınlar sokulurdu.

İlk Müslüman kadın tiyatrocusu olan Afife Jale birkaç oyunda sahneye çıkmış ancak daha sonra tiyatro sahnesine çıkması engellenir.

Afife Jale bu arada ünlü bestekar Selahaddin Pınar ile evlidir. Tiyatro aşığı olan Afife Jale sahneye çıkamadığı için bunalıma girer. Bu arada tanıştığı Mısırlı bir Prens, Afife Jale’yi uyuşturucuya alıştırır.

Afife Jale bazen uyuşturucu bulmak için bedenini dahi pazarlamaya başlar. Bu yüzden bir süre sonra Selahaddin Pınar’dan da ayrılır, ince hastalığa yani ‘’Verem’’e yakalanır ve ölür.

1 Kasım 1928’de gerçekleştirilen Harf Devrimi’nin ardından Millet Mektepleri açılır ve okuma yazma seferberliği başlatılır. 3 Mart 1924’de kabul edilen Tevhid_i Tedrisat kanunu ile laik eğitime geçilmiş ve karma (kız-erkek) eğitim başlamıştı.

Atatürk, kızların eğitimine büyük önem vermişti. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
18 / 6 Açık
Yarın: 17/5 Parçalı bulutlu