• 10 Mart 2018, Cumartesi

3 Mart, 8 Mart, 31 Mart + Kitap Fuarı

Geçen yıl yazdığım yazı buna benzer bir başlıkla çıkmıştı.

3 Mart 1924’te Laiklik ilkesi doğrultusunda, dört önemli kanun çıkarılmıştı.

Birincisi; Tevhid_i Tedrisat Kanunu (Öğretimin Birleştirilmesi) dur. Bu kanunla Türkiye’de kız ve erkek çocuklarının aynı sınıflarda(karma) okutulması kabul edilmiştir. Her ne kadar ayrı kız ve erkek öğrenci okulları açılmış olsa da yaygın olan karma okullardır.

Bu kanunun getirdiği diğer yenilikler; okullarda pozitif bilimlerin okutulması yani laik eğitime geçilmesidir. Böylece medreselerin kapatılmasının önü açılmıştır.

İkinci önemli kanun; Evkaf (Vakıflar) ve Şeriyye (Din İşleri) Vekâlet’inin kaldırılmasıdır. Yani din işleri bakanlık olmaktan çıkarılarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilecek, Vakıf İşleri de Genel Müdürlüğe dönüşecektir.

Üçüncüsü; Erkan-ı Harbiye Vekâleti kaldırılarak yerine Genel Kurmay Başkanlığı kurulacak ve ordunun siyasetten uzak tutulması amaçlanacaktır.

Dördüncüsü; Halifeliğin Kaldırılması Kanunu ile de devletin laikleşmesinin en önemli adımlarından birini gerçekleştirmektir.

Bunları hatırlatmamın amacı; bu kanunlar ‘’Devrim Kanunları’’ diye geçer, bu yüzden kaldırılamaz, ama içi boşaltılır. Ben bu konularda her geçen yıl geri gittiğimizi düşünüyorum.

Cumhuriyeti savunması gereken ve mesleğinde bu ismi taşıyanlar nedense bu güne kadar hiçbir şey yapmadılar.

Bugün bakıyorsunuz kız ve erkek çocukları ayrı sınıflarda, hem cinsi olan öğretmenler tarafından eğitim görüyorlar. Peki bu çocuklar toplum içerisinde, iş yerinde kadın erkek bir arada olmayacaklar mı? Çocukları cinsel obje olarak görmek ne kadar mantıklı ve ahlaki?

8 Mart Dünya Çalışan(Emekçi) Kadınlar Günü’nde, başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın gününü kutlarım.

Her zaman söylerim; Çalışmayan kadın yoktur. Bence en zor iş ev hanımlarının yaptığı iştir. Üstelik para da yok!

Bu anlattıklarımdan sonra 31 Mart 1909 Vak’ası’nı neden yazıyorum? Anlamışsınızdır tabii ki. Bu konularda her geçen yıl geri gidiyoruz gibi geliyor bana. Her geçen yıl katledilen kadın sayısı artıyor.

İnsanlar okursa, kitap okuma oranı artarsa, gazete tirajları yükselirse, belki bu konularda gelişme ve iyileşme sağlanabilir.

Bu nedenle tekrar ediyorum;

AYDIN’A KİTAP FUARI YAKIŞIR.

İyi Tatiller! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı