• 10 Haziran 2017, Cumartesi

İstanbul’un İkinci Fatihi Kim?

Napoleon, ’’Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.’’ der.

İstanbul, 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethedilir. Böylece Bizans İmparatorluğu sona erer ve yeni bir çağ başlar.

Osmanlı Devleti bir cihan imparatorluğu olur. Ama bu sadece İstanbul’u fethetmekle olmaz.

İstanbul’da Sahn-ı Seman Medreseleri açılır. Bu medreselerde hem pozitif bilimler hem de din ilimleri eşit ve dengeli bir şekilde okutulur.

Doğudan batıdan birçok bilim ve sanat adamı İstanbul’a getirilir. Yüksek ücretler ödenir ve özgür bir çalışma ortamı sağlanır.

Bugün ki din tüccarları o zaman yaşasaydı Fatih’e ‘’GAVUR PADİŞAH’’ derlerdi.

Aradan yüzyıllar geçer ve 1.Dünya Harbi’nde Osmanlı İmparatorluğu yenilir ve Mondros Müzakeresini kabul eder.(30 Ekim 1918)

Ardından 13 Kasım 1918’de İstanbul İtilaf Devletleri tarafından ortaklaşa işgal edilir. Osmanlı Padişahı Vahdettin bu durum karşısında sessiz kalır. Sadece bir kişi buna açıkça tepki gösterir: Mustafa KEMAL!

‘’Geldikleri gibi giderler!’’

1.Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de, doğuda, (Bitlis ve Muş’u Ruslar’dan geri alır.) Suriye ve Filistin’de savaşan Mustafa Kemal Paşa hiçbir muharebede yenilgi yüzü görmemiştir.

Anadolu toprakları batıdan, güneyden, kuzeyden İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan tarafından işgale uğradığında Padişah ve O’nun hükümetleri bir şey yapmadığı gibi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının idamını istemişlerdi.

Sonuç olarak Kurtuluş Savaşı kazanılır ve İtilaf Devletleri ile Lozan Barış Anlaşması imzalanır.

İşgal altındaki İstanbul, Lozan Barış Anlaşması gereği 6 Ekim 1923’te İtilaf Devletleri tarafından boşaltılır.

Yani bu gün İstanbul Türk toprağı ise bu Mustafa Kemal Paşa sayesindedir. Bu yüzden ikinci Fatih Mustafa Kemal Paşa’dır.

Hep söylerim:

Ata TÜRK’e düşmanlık, TÜRK’e düşmanlıktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.