• 10 Kasım 2018, Cumartesi

ATATÜRK’Ü ANLAMAK

Tam 80 yıl geçmiş Ata’mızın ebediyete göç etmesinin üzerinden. Ama hala içimizde yaşıyor tüm canlılığı ile.

Atatürk’ü anmak için önce O’nu unutmak gerek. Bu yüzden ben Atatürk’ü anmak değil, anlamak ve doğru anlatmak gerektiğini düşünüyorum.

Bana göre Atatürk bir vizyondur. Yönümüzü belirleyen, yolumuzu aydınlatan bir düşünce adamı, devlet adamıdır, Atatürk.

Şevket Süreyya, Tek Adam adlı biyografik eserinde şöyle bir anı anlatır; bir gün Şevket Süreyya, Atatürk’e der ki; Paşam sizin düşünce ve eylemlerinizi bir ideoloji haline getirelim. Paşa’nın cevabı ise şu olur; Ben size hiçbir katı dogma(nas) bırakmadım. Size tek mirasım akıl ve bilimdir der.

İdeolojiler, zaman içinde donuklaşır, eskir ve geçerliliğini yitirir. Bu yüzden Atatürk, düşüncelerinin zaman içinde değişebileceğini, bilim ve akılın ise her zaman geçerli olacağını anlatmak ister.

Winston Churchill ‘’fikirleriniz zaman içinde değişmiyorsa, o zaman fikirlerinizin esiri olursunuz’’ der.

Mesela, devletçilik fikri 1930’larda geçerli ve gerekli idi. Kaldı ki, daha önce 1924-1930 arası serbest piyasa ekonomisi uygulanmıştı. Ancak yeterli sermaye ve sermaye sınıfının olmaması, yetersiz iş gücü ve ulaşım sorunları yüzünden piyasa ekonomisi başarılı olamayınca ‘devletçilik ilkesi’ benimsenmiştir.

Yine Atatürk, 1926’da İzmir suikastı girişiminden yeni kurtulduğu ve ardından kalp krizi geçirdiği 1927’de (daha 46 yaşında idi) Nutuk’u okumuştur ve bu nedenlerden dolayı son derece sert ifadeler içeren bir konuşma yapmıştır.

Atatürk Nutuk’u 1930’larda okusa idi, çok daha ılımlı olurdu diye düşünüyorum.

Dünyada 1930-1945 arası ‘diktatörler Çağı’dır. Mussolini, Hitler, Stalin çağdaş diktatörlerdir. İnönü’ye diktatör diyemezsiniz. Çünkü Türkiye’de çok partili hayata geçilmesini o sağlamıştır. Türkiye’nin II. Dünya Savaşı’na girmesini İsmet Paşa engellemiştir. İsmet İnönü’yü sevmeyebilirsiniz ama ölmüş birinin ardından karalamak dinimize yakışmaz.

Bir kez daha başta Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli