• 11 Ağustos 2018, Cumartesi

‘’İYİ’’ OLMADI (bülent aytürk)

24 Haziran 2018 Başkanlık ve Milletvekilliği seçimleri, demokrasi tarihimizin en ilginç seçimlerinden biri oldu.

İlk kez bu seçimlerde ittifaklar yarıştı. Bir yanda Ak Parti ve MHP’nin kurduğu ‘’Cumhur İttifakı’’ öte yanda, buna tepki olarak kurulan (Bremen Mızıkacıları gibi) ‘’Millet İttifakı.’’ Millet İttifakı, CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ile kuruldu ve ittifakta yer almasa da yanlarında bir de HDP vardı.

Cumhur İttifakı daha tutarlı idi. MHP seçmeni, başkanlıkta R. Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Buna karşılık Ak Parti seçmeninin bir kısmı da baraj altında kalmasın diye milletvekilliği seçimlerinde MHP’ye oy verdi.

Millet İttifakı’nda ise başkanlık seçiminde ittifakı oluşturun her partinin adayı vardı. Çatı aday konusunda anlaşamayan Millet İttifakı partileri her biri kendi adayını çıkardı. Bu ittifakın baş aktörü CHP ve Kılıçdaroğlu idi. Kılıçdaroğlu her yere yetişmeye çalıştı! Seçimlere girmesi için İyi Parti’ye 15 milletvekili gönderdi. Yeterli imza için Karamollaoğlu ve Perinçek’e destek verildi. (Başkan adaylığı için)

Sonuç, fiyasko oldu. R.T. Erdoğan ve M. İnce partilerinden fazla oy aldı. Akşener ve Demirtaş ise başkanlık seçimlerinde, partilerinden az oy aldılar.

Samimi olmayan ve yapay siyasi oluşumlar sonuç vermedi. Seçmen ince eleyip sık dokudu. Meclis’te Ak Parti’ye çoğunluk vermedi ve MHP ile devam etmesini istedi.

M. İnce %30 civarı oyu kendisinin saydı. Halbuki gerçek bu değil. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı, İnce de parti genel başkanı olarak seçime girselerdi aynı oyları alırlardı.

İyi Parti’ye gelince, M. Akşener, merkez parti kurma iddiasında idi ama partisi daha çok MHP kökenlilerin kontrolünde idi. Bu da normaldi. Eğer Bahçeli, MHP’de kongreyi toplasaydı, Akşener MHP genel başkanı olurdu. İstifa edenlerin dediği gibi MHP’den ayrılanlarla ‘’yola çıkılmış’’ ama ‘’yolda karşılaşılanlar’’ aday yapılmıştı. İyi Parti’den seçilen veya seçilemeyenlerin bir kısmı MHP ya da Ak Parti’ye geçerse şaşırmamak gerekir. Bu da Kılıçdaroğlu’nun Ak Parti’ye ve MHP’ye ikramı olur.

Enteresan şeylerden biri de bir kısım İyi Parti’liler, CHP ile ittifak yüzünden oyların azaldığı düşüncesindeler. Ancak şunu da unutmamak gerekir; İyi Parti, CHP sayesinde seçime girebildi.

Sonuç olarak 2019 Martında yapılacak yerel seçimler öncesinde muhalefet darmadağın oldu.

Üstelik yeni bir muhalefet partisi kurmak düşüncesi de büyük zarar gördü.

Sonuç olarak bunlar Ak Parti’nin gücünü perçinledi. Muhalefeti bitirdi. Ve bu ‘’İYİ’’ olmadı. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
22 / 13 Çok bulutlu
Yarın: 21/13 Gökgürültülü sağanak yağış