• 13 Ocak 2018, Cumartesi

MUHALİF VE DEMOKRAT

Fransa da Cumhurbaşkanı De Gaulle döneminde ‘ Soğuk Savaş’ın’ etkisiyle sosyalist hareketlere karşı bir linç kampanyası yapılmak istenir.

Hedef Jeanne Paul Satre dir. Bildiğiniz Satre, varoluşçu felsefenin kurucusudur. Ünlü, ‘Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’ eserinin yazarıdır.

Sosyalist Satre’a saldırılar artınca De Gaulle şöyle der: ‘Satre Fransadır, Fransa Satre’dir.’

Halbuki De Gaulle sağcı bir politikacı, Satre de sosyalisttir. Ama ikisi de demokrattır.

Demokrasi; farklı düşüncelerin bir arada yaşayabilmesi ve ifade edilmesinin önünün açık olmasıdır.

Yine Büyük Fransız Devrimi döneminde, devrimin teorisyenlerinden Voltaire şöyle der; ‘Ben, sizin fikirlerinize karşıyım. Ama sizin bu fikirlerinizi serbestçe savunmanız için, sizinle birlikte ölümüne kadar savaşmaya hazırım.’ Demokrasi ve demokratlık budur.

Fransızca kökenli bir kelime vardır: tölerans. Bizde HOŞGÖRÜ olarak çevrilmiştir. Buna göre; hoşgörü sözü, töleransı anlam olarak tam karşılamıyor. Tölerans; farklılıkları gerekli görmektir. Hoşgörü ise; olmasa daha iyi ama bir hatadır, yapmış işte mantığıdır.

De Gaulle ve Voltaire’in davranışları töleranstır, hoşgörü değil.

Hoşgörü; güzel bir şeydir. Hoşgörülü olmak bir erdemdir. Amacımız hoşgörüyü eleştirmek değil, 1980lerde sıkı yönetim ve Kenan Evren dönemlerinde Metin Akpınar ile Zeki Alasya’nın Devekuşu Kabare Tiyatrosunun YASAKLAR adlı politik hicivler barındıran oyuncu devlet televizyonunda yayınlanırdı.

Yine merhum Levent Kırca’nın ‘Olacak O Kadar’ programında şahane politik hicivler yapardı. Ecevit’in göz tiklerini, Demirel’in taklitlerini müthiş oynardı Levent Kırca usta.

Hele bir de Levent Kırca’nın darbe yapan cuntanın lideri olarak televizyonlarda bildiri okumak isterken araya sık sık reklam girmesi ve ‘ Şu memlekette ağız tadı ile darbe yapılmayacak mı? ‘ esprisi süperdi. Aslında bu tip programlar hem politik gerginliği azaltır hem de demokrasiyi geliştirir.

Bir ülkede hiçbir zaman iktidar sorunu olmaz. Çünkü birileri mutlaka iktidar da olur. Önemli olan muhalefetin olmasıdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış