• 13 Ekim 2018, Cumartesi

İSTANBUL’UN KURTULUŞU (6 EKİM 1923)

Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti, Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamış ve hemen ardından İtilaf Devletleri İstanbul’u işgale başlıyorlar. Hatta Fransız işgal kuvvetleri komutanı D’esperey, beyaz bir atın üzerinde İstanbul’a giriyor. Fatih İstanbul’un fethinde beyaz atı ile şehre girişini nazire yapıyor.

Hepinizin bildiği gibi, İtilaf Devletleri donanması İstanbul önlerine geldiğinde M.Kemal Paşa o meşhur sözünü söylemiştir; ‘’Geldikleri gibi giderler’’

Ardından dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir mücadele sonunda İstiklal Harbi zaferle sonlandırılmış ve zafer, Lozan Barış Antlaşması ile taçlandırılmıştır.

24 Temmuz 1923’te inanılmaz bir mücadele ile Lozan’da diplomatik bir zafer elde edilmiştir. Nasıl Mudanya Ateşkes Anlaşması ile Doğu Trakya işgalden savaşsız bir şekilde kurtarıldıysa aynı başarı bu kez Lozan Barış’ı ile elde edilmiş ve İstanbul, İtilaf Devletlerinin işgalinden savaşsız bir şekilde kurtarılmıştır.

Nedense bugün, yani 6 Ekim’de İstanbul’un işgalden kurtarılışı ve M.Kemal Atatürk’ün bu zaferi gereken değerde kutlanmaz.

M.Kemal Atatürk İstanbul’un ikinci Fatih’idir. Kurtuluş Savaşı ve Lozan Zaferi olmasaydı İstanbul bugün elimizde olmayacaktı.

Geçmişini ve Cumhuriyeti kötüleyenler, karalayanlar bu gerçekleri görmezden gelirler.

Lozan Konferansı Kasım 1922’den, Temmuz 1923’e kadar (bir ara kesintiye uğrasa da) sekiz ay amansız bir mücadele şeklinde sürmüştür. Ve bu konferans sırasında birincisi, İstanbul hala işgal altındaydı. İkincisi, konferansa katılan devletler Japonya dahi, Türkiye’nin karşısında idi. Üçüncüsü, 1911’den 1922 sonlarına kadar sürekli savaşlarda çok sayıda insanımızı kaybetmiş, ekonomimiz çökmüştü. Osmanlı’dan miras olarak yokluk, açlık, cahillik ve borç kalmıştı. Bir an önce barışa ihtiyacımız vardı. Orduyu besleyebilecek gücümüz yoktu. Artık askerin evine, köyüne dönüp üretme zamanı idi.

Tabiî ki Lozan’da her istediğimizi alamadık, bu mümkün değildi zaten. Ama özellikle kapitülasyonların kaldırılması, ekonomik bağımsızlık açısından çok önemli idi. Bu bile Lozan’ı zafer dememize yeter!

Bilirsiniz diplomaside başarı ancak güçlü ekonomi, güçlü ordu ve bilim ile elde edilir.

O günkü şartlarda başarı ile elde ettiğimiz sınırları, hakları korumakta zorlanıyoruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.