• 14 Haziran 2018, Perşembe

BAYRAMLAR VE İNSAN SEVGİSİ

Bayramlar; insani, dini ve milli duyguları güçlendiren zamanlardır. İçinde sevgi ve coşku vardır. Küsleri barıştıran, dargınları bir araya getiren bayramlardır.

Kültür coğrafyamızda ve geleneğimizde Yunus’ların, Mevlanaların, Hacı Bayram-ı Velilerin insanımızın genlerine nakşettiği sevgi ve hoşgörü ülkemizde kardeşlik ve barışı da güçlendirmiştir.

Kendi geleneğimizde yer alan bu ‘Türk İslam’ı’ diyebileceğimiz anlayışın yerini maalesef Hint-Arap İslam’ının kinci ve ayrıştırıcı din anlayışı egemen kılınmaya çalışılıyor.

Kinci, ötekileştirici ve nefret söylemi, tarikat sistemi yolu ile toplumumuzu bölmekte bir altyapı olarak gözükmektedir.

13. ve 14. Yüzyıllarda sevgi ve hoşgörüyü topluma kazandırmak, Anadolu ve Rumeli’yi İslamlaştırmakta yararları olan tarikatlar, 19.yüzyıldan itibaren batılı emperyalistlerin çıkarları yönünde milletimizi birbirine düşürmeye çalışmaktadır.

Hiç lamı cimi yok, Fetöcüler bunun bir kanıtıdır. Tarihte çok uzaklara gitmeye gerek yok Şeyh Sait İsyanı, Menemen Olayı, Kurtuluş Savaşı döneminde çıkan gerici ayaklanmalar bu söylediklerimizin somut örnekleridir.

Tarikatların siyasallaşması, Siyasal İslam’ın güçlenmesi ile paralel gelişmiştir. Dinin asıl amaçları olan kardeşlik ve insan sevgisini güçlendirerek ümmeti kaynaştıracağı yerde, insanları birbirine düşürmeyi amaç edinen yapılar haline gelen tarikatlar, masonik örgütlenme modelini benimsemişlerdir.

Yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren (lions,roraty) gibi masonik yapılar, kendi içinde gizli hedeflerini gerçekleştirmek için devlet yönetimini ele geçirecek kadroları yerleştirmeye özen göstermişler, kendi aralarında ekonomik ve siyasi dayanışma göstermişlerdir.

Tarikatların ulaşmak istedikleri hedefler dışında metot olarak masonik yapılarla aynı oldukları göze çarpar.

Örgütlü yapıların oluşturduğu bu ‘oy depoları’ her zaman siyasi partilerin, özellikle sağ partilerin ilgisini çekmiştir.

Yanlış anlaşılmasın tarikatlar, dini ibadet ve felsefi derinlik sağlama gibi insani amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterseler sorun değil.

Ancak görüyoruz ki tarikatlar, dev şirketlere dönüşmüş, siyasi çıkarlar sağlayan yapılara devşirilmiş, demokratik ve laik düzen için bir tehdit haline gelmişlerdir.

Bu arada tarikatların okullar açmasına, vakıf altında şirketleşmelerine göz yumanları da unutmamak gerekir.

‘’Yaradılanı severim, Yaradandan ötürü’’

İyi Bayramlar 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Açık
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış