• 14 Temmuz 2018, Cumartesi

EĞİTİMİN SORUNLARI

Daha önce Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilmesi, eğitim camiasında heyecan ve umut yarattı.

Giderek artan eğitimin sorunları karşısında bir an önce çözümlerin bulunması gerekiyor. Öncelikle Milli Eğitim Şuralarının yeniden toplanması, sorunların paydaşlar tarafından tartışılması, çözüm önerilerinin dikkate alınması ve daha önceki dönemlerde alınmış olan Şura kararlarının dikkate alınmasında fayda var.

Bakanlığın yönetim kadrolarının liyakat ve ehliyet esasına göre yeniden oluşturulması, sendikaların milli eğitimi yönetmesinin önlenmesi acil çözümlerdir.

Ayrıca çeşitli vakıfların eğitimi yönlendirme, yandaşlarını üst görevlere getirmek gibi faaliyetlerin kesinlikle engellenmesi gerekir.

Eğitim kurumlarına tarikatların çöreklenmesi, çağdaş ve bilimsel eğitimin yerini çağdaşı, toplumun ve ilerlemenin ihtiyaçlarını engelleyen bir yapının derhal ortadan kaldırılması gerekir.

Ben yeni bakana fazla bir ömür vermiyorum. Sayın bakan ya tarikatların dediklerini yaparak koltuğunu koruyacak ya da fazla bir şey yapamadan görevden alınacak ya da ayrılmak zorunda bırakılacak.

Gönül ister ki, dağ gibi birikmiş eğitim sorunlarının çözümü konusunda sayın bakanın arkasında siyasi irade sağlam bir şekilde durur, yeni bakanımız uzun yıllar görev yapar.

Bazı Avrupa ülkelerinde hükümetler değişse de Milli Eğitim Bakanlarının değişmediğini duymuştum. Keşke bizde de öyle olsa! Çünkü, Ak Parti hükümetlerinde en çok Milli Eğitim Bakanları değişti. Üstelik bu bakanların içinde sadece Hüseyin Çelik eğitimci idi. O da Fetö’ye yakın birisiydi.

Uzun süre sonra eğitimci birinin bakan olması bizi sevindirdi ve heyecanlandırdı. Umarım başarılı olur.

Ünlü hocalardan Nurettin Topçu’ya eğitim sistemi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Diye sormuşlar. O’da fazla sorun yok sadece iki sorun var; eğitim yok! Sistem yok! Diye cevap vermiş.

İnşallah eğitime bir sistem gelir ve uzun yıllar değişmez.

İyi tatiller. 15 Temmuz’da yaşananlar unutulmasın!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu