• 15 Nisan 2017, Cumartesi

TÜRK ORTODOKSLARI

Kurtuluş Savaşı’nın bilinmeyen yönlerinden biri Türk Ortodoks Kilisesi’dir. 1921’de kurulan kilisenin kurucusu Papa Eftim’dır. Kurulduğu yer Kayseri’dir. Karamanlı Hıristiyanlarının Kilisesi’dir.

Karamanlı Hıristiyanların dili Türkçedir. Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen Karamanlı Hıristiyanları maalesef Rum kabul edilerek Lozan Barış Anlaşması ile Mübadeleye tabi tutulmuşlardır.

Yunanistan siyasetinin en ünlü ailelerinden Karamanlis’ler aslen Karamanlıdır. Zaten Karamanlis, Karamanlı demektir.

Milli mücadele yıllarında İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi Yunan’lar ve İltifat Devletleri ile birlikte hareket ederek ‘’Vatana ihanet ‘’ etmişlerdir.

Fakat Lozan Barış Antlaşması ile Fener Rum Patrikhanesi, Batı Trakya Türklerine muadil (denk-karşılık) Türkiye’de bırakılırken, Milli Mücadele yanlısı Türk Ortodoksları maalesef Yunanistan’ın Selanik şehrine gönderilmişlerdir.

Hatta İstiklal Marşı’nı TBMM’de okuyan Hamdullah Suphi Tanrıöver aynı zamanda o dönemde İstihbarat Müdürü olarak da görev yaptığı dönemde Papa Eftim ile Ankara’da görüşmüşlerdir.

TBMM’de ilk dönem (1920-1923) yılları arasında görev yapan milletvekillerinden aslen Bodrumlu olan İstamat Zihni Özdamar Ortodoks bir Türk‘tür ve Karamanlıdır.

Yunanistan’a mübadele (değiş-tokuş) ile gönderilenler Rum değildi. Onlar Hıristiyan Türklerdi. Türkçeden başka dil bilmezlerdi.

Papa Eftim ve ailesi mübadelenin dışında tutularak İstanbul’a yerleştirilirler.

Papa Eftim, Soyadı Kanunu’ndan sonra Zeki Erenerol adını alır. Torunu Sevgi Erenerol, Alparslan Türkeş döneminde MHP’ye katılır.

Sevgi Erenerol tam bir Türk Milliyetçisidir. Ergenekon Kumpası’nda ilk gözaltına alınanlardan biri de Sevgi Erenerol’dur.

Türk Ortodoks Patrikliği, Ergenekoncuların karargâhı olarak yer alır davada.

Ergenekon Kumpası ortaya çıkınca Sevgi Erenerol da serbest kalır.

Nerden nereye? Değil mi?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
21 / 13 Parçalı bulutlu
Yarın: 18/12 Sağanak yağışlı