• 15 Eylül 2018, Cumartesi

ELDE VAR HÜZÜN

Yaz bitti, mevsimlerden sonbahar. Yani Hazan mevsimi…

Dökülen yapraklar, rengarenk sokakları ve yolları süslemeye başlar, her deli rüzgarda oraya buraya savrulan yapraklar insana çok şeyler hatırlatır.

Eylül ayında 12 Eylül’ü hatırlarız. Ekim’de Cumhuriyet’in coşkusu sarar, Kasım’da yine hüzünleniriz Ata’mız için. Anarız Atamızı, anmaktan çok ararız O’nu. Ama nafile…

12 Eylül 1980 Eylül ayı içinde hafızalarımızda en çok iz bırakan tarihtir. 12 Eylül 1980’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesi yani Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı’nın oluşturduğu Milli Güvenlik Konseyi adı ile yönetime el koydu. Demirel bir kez daha darbe ile görevden uzaklaştırıldı. Demirel, Ecevit, Erbakan ve Türkeş gözetim altına alındılar. 12 Eylül darbesi ile 650bin kişi tutuklandı. 50kişi idam edildi, 200e yakın kişi işkenceden öldü. Hatta bir sağdan bir soldan diyerek 50 genç idam edildi. İdam edilenlerden Erdal Eren’in yaşı büyütülerek infazı yapıldı.

İdam çığırtkanlığı yapanlara sesleniyorum. Bu ceza telafisi olmayan, geri dönülemeyen bir cezadır. İdam cezası gelse bile ne Fetöcüleri ne de Apo’yu ve PKK’lıları idam edebilirsiniz. İdam cezası geriye dönük uygulanmaz. İdam isteği ve siyasilerin popülist idam istekleri, dışarı kaçanların iade edilmesini engeller ve bahane olur ve kaçakların ekmeğine yağ sürer. Ayrıca idam sicilimiz çok kötüdür. Mesela; 27 Mayıs 1960’daki Albaylar darbesi sonunda A. Menderes, F. Rüştü Zorlu ve H. Polatkan idam edilmiş, buna karşılık 12 Mart 1971 darbesiyle Deniz Gezmiş, Yusuf İnan, ve Ulaş Bardakçı idam edilmiştir. Yani Kenan Evren’in dediği gibi bir sağdan, bir soldan!

Böyle hukuk mu olur? Nerde adalet! Adana Sıkı Yönetim Mahkemesi tek celsede idam cezası vermekle meşhurdu.

Sonra 15 Temmuz’da Diyanet İşleri Başkanı ezanları susturan darbelerden, darbeleri susturan ezanlara diye söz etmiştir. Benim bildiğim 12 Eylül’de ezanlar susturulmadığı gibi, din dersi zorunlu hale getirilmiştir. Üstelik Kenan Evren her konuşmasını ayetlerle süslerdi.

12 Eylül 1980 darbesi ABD’nin projesidir. Amerika elçisi ‘ bizim çocuklar yönetime el koydu’ demişti. SSCB 1979da Afganistan’ı işgal edince ve İran, İslam devrimiyle batıdan kopunca Türkiye’yi kaybetmek istemeyen ABD bu darbeyi yaptı. Olan gençlere oldu, bize kalan elde var hüzün! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış