• 16 Eylül 2017, Cumartesi

DARBELER

Türkiye’de darbeler geleneği Osmanlı’dan tevarüs etmiştir. Osmanlı Devleti’ndeki Yeniçeri isyanları da askeri darbelere örnektir.

Yeniçeri askeri darbeleri iktidar mücadelelerinin bir parçasıdır. Zaman zaman yeniliklere karşı yapılsa da Yeniçeri isyanları daha çok Saray’a (iktidara) egemen olma veya Yeniçerilerin çıkarlarına zarar vermesinden kaynaklanmıştır.

İlginçtir 27 Mayıs 1960’da Adnan Menderes’e karşı yapılan darbe albaylar tarafından düzenlenmiştir. Hatta Cemal Gürsel (Cemal Ağa)’e sonradan liderlik verilmiştir.

Yine aşağı yukarı aynı yıllarda birçok albay değişik ülkelerde darbeler yapılmıştır. Mesela Saddam Hüseyin Irak’ta, Nasır Mısır’da, Kaddafi Libya’da darbe ile iktidara gelmiştir. Ve bunların hepsi de albaydır.

12 Eylül 1980’de Türkiye’de bir askeri darbe gerçekleşir. Bu darbeyi Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, kuvvet komutanları ile yapmıştır.

Millet bu darbeyi sevinçle karşılamıştı. Çünkü her gün 20-25 genç öldürülüyor, ülkeyi kan götürüyordu.

Kimilerine göre darbeyi ABD planlamıştı. Hatta ünlü neoconlardan Graham Fuller’in ‘’Bizim çocuklar yönetime el koydu.’’ Dediği söylenir.

Darbeyi meşru kılacak ortamın hazırlandığı, darbeden sonra olayların bıçak gibi kesilmesi buna kanıt olarak gösterilir.

Hatta 12 Eylül 1980’de darbenin yapıldığı tarihte iktidarda olan rahmetli Süleyman Demirel ’’Sıkıyönetim ilan edildiği ve komutanlara her türlü yetkinin verildiği halde ‘’ olayların önlenememesini darbeye ortam hazırlamakla açıklamıştı.

Darbe güya Atatürkçülükle ilişkili yapıldığı söylense de Kenan Evren her yerde sure ve ayetler ile halka hitap ediyordu.

ABD’nin Türkiye’de amacı Ilımlı İslam Cumhuriyeti kurmaktı. Çünkü 1979’da Ruslar, Afganistan’ı işgal etmiş yine aynı yıl İran’da radikal siyasal İslamcı Humeyni iktidara gelmişti. ABD bu durumda Türkiye’yi kaybetmek istemiyordu.

1980’li yıllarda İslam Dergisi (Nakşibendi –M.Zahid Kodlu’nun yayın organı) yayınlanmaya başladı. Sızıntı, Aksiyon gibi Fethullahçıların dergileri ve gazeteleri çıkmaya başladı. Yine Nakşibendi Özal iktidara geldi. Vehbi Dinçerler, Milli Eğitimi tarikatlere bıraktı.

Bugün ortaya çıkan sonuçlar tesadüf değil. Hepsi planlı ve programlı idi. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış