• 17 Şubat 2017, Cuma

2. ABDÜLHAMİD’İN BİLİNMEYEN BİR YÖNÜ

Osmanlı Devleti’nde 1876-1909 yılları arasında padişahlık yapan 2. Abdülhamid kuduz aşısını bulan Louise Pasteor (Pastör)’ün yakın bir dostuydu.

Osmanlı İmparatorluğunda yurt dışı gezisine çıkan Abdülaziz ile birlikte 2. Abdülhamit, şehzade iken bu geziye katılmış ve bu esnada Pastör ile tanışmıştır. Bu dostluk uzun yıllar devam eder.

19. yüzyılın sonlarında İstanbul’da büyük bir salgın hastalık yayılır. 2. Abdülhamid, Pastör’den yardım ister. Pastör de en yakın arkadaşını İstanbul’a gönderir. Salgın önlenir.

Peki Pastör ile Padişah’ın yakınlığı nereden gelir?

Pastör’ün Paris’teki laboratuvar kurulmasında 2. Abdülhamid’in gönderdiği maddi yardım etkili olmuştur. Biz tarihimizi hep siyah yada beyaz biliriz. 2. Abdülhamid’e kimi Kızıl Sultan, kimi Ulu Hakan der. Halbuki herkesin iyi ve kötü yanları vardır. Mesela 2. Abdülhamid, Dünya’nın en iyi mobilyacılarından biridir.Onun zamanında çok sayıda okul açılmıştır. Eğitime çok önem vermiştir. Amcası Abdulaziz’in öldürülmesi, 2. Abdülhamid’in şüpheci biri olmasına yol açmıştır. Çok iyi bir diplomattır. Yiğidi öldürmeden hakkını verir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
18 / 6 Açık
Yarın: 17/5 Parçalı bulutlu