• 17 Mart 2018, Cumartesi

ÇANAKKALE ZAFERİ VE M.KEMAL

I.Dünya Savaşı, insanlık tarihinin o güne kadar gördüğü en korkunç ve en çok insan kaybına neden olan savaşıdır.

İlk kez kimyasal silahların kullanıldığı, ilk kez tankların kullanıldığı, ‘Top yekün Savaş! Türünün ilk örneği I.Dünya Savaşı’dır.

Bir tarafta İtilaf Devletleri(İngiltere, Fransa ve Rusya sonradan İtalya katılıyor), bir taraftan İttifak Devletleri(Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İtalya ve Osmanlı İmparatorluğu)

İtalya saf değiştirerek İtilaf Devletleri’ne katılıyor. 1917 Bolşevik Devrimi’nden sonra Sovyet Rusya savaştan çekiliyor. Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan sonradan Almanya’nın yanında savaşa giriyor.

Savaşın temel nedeni ise; Emperyalist devletlerin başta Osmanlı toprakları olmak üzere Ortadoğu’nun enerji kaynaklarını, hammadde ve pazarlarını ele geçirmektir.

Osmanlı İmparatorluğu ise II.Abdülhamid’den beri yakın ilişkiler kurduğu Almanya’nın savaşı kazanacağı umuduyla kaybettiği toprakları geri alabileceğini düşünüyordu.

Halbuki Almanya da, Osmanlı ülkesini sömürgeleştirmek istiyordu. Netice de bir oldu bittiye getirilerek Osmanlı İmparatorluğu da I.Dünya Savaşına sokulmuştu.

M.Kemal, Osmanlı Devletinin savaşa girmesine karşı idi. Çünkü; sınırsız sömürge kaynaklarına sahip İngiltere, Fransa ve Rusya, Almanya’nın güçlü ama sınırlı kaynaklarına sahip olması nedeniyle savaşı Almanya’nın kazanamayacağını ön gören M.Kemal, Marn Muharebesi’nde Almanya’nın başarılı olamayacağını ve savaşın uzayacağını düşünüyordu.

Ancak; I.Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti, bir çok cephede başarılar elde ediyordu. Bunlardan biri de Kut’ül Emare Savaşı idi.

Hele Çanakkale de M.Kemal’in elde ettiği başarı ve zaferler, İngilizleri iyice çileden çıkarmıştır.

M.Kemal Paşa, 4 gün 4 gece hiç uyumadan bizzat cephede savaşı yönetmiş, hatta köstekli saati sayesinde ölümden kurtulmuştur.

Nitekim Çanakkale Savaşlarındaki zafer hem Kurtuluş Savaşı’nı yapma cesaretini ve ilhamını vermiş hem de M.Kemal’in bu savaşın önderi olmasında etkili olmuştur.

Bu nedenle; başta M.Kemal Paşa olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bu savaştaki Atatürk’ün rolünü görmezden gelenleri de kınıyorum.

Güneş, balçıkla sıvanmaz.

Vatan size minnettardır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı