• 17 Haziran 2017, Cumartesi

Türk Devrimi ve Diğerleri

Devrim, toplum ve devlet düzeninin zorla ya da toplumsal bir süreç sonunda ileriye doğru değişmesi olarak tanımlanabilir.

Modern devrimlerin (inkılâpların) arası Fransız İhtilalı’dır. Sonuçları bakımından en etkili olanı ve daha sonraki birçok devrimin de arası durumundadır.

Fransız Devrimi daha çok Amerikan bağımsızlık Savaşı ile aydınlanma devrinin ürettiği yeni düşüncelerden etkilenmiştir.

Tabii ki her devrim toplumsal siyasal ve ekonomik yapının oluşturduğu baskı ve olumsuzluklar ile beslenir, birikir ve gerçekleşir.

Fransız Devrimi çok kanlı olmuştur. Giyotin denilen idam makinesi bu dönemde icat edilmiştir. Yüz binlerce insan ölmüştür. Fransa kralı ve kraliçe meşhur Marie Antuanet de idam edilenler arasındadır.

Rusya’daki Bolşevik Devrimi ile Çarlık (krallık) yıkılmış, yerine sosyalist bir rejim kurulmuştur. Ekim devrimi de denen Bolşevik Devrimi’ni Lenin gerçekleştirmiştir.

Sovyet devrimi ile Çarlık ailesinden yani Romanof hanedanından hiç kimse sağ kurtulamamıştır. Romanof Hanedanı’ndan çoluk çocuk kim varsa hepsi de öldürülmüştür.

1.Dünya Savaşı devam ederken gerçekleşen Bolşevik Devrimi sırasında İstanbul’a çok sayıda ‘’Nataşa’’ akın etmiştir. İstanbul’da Rus lokantaları ve gazeteleri dahi çıkmıştır.

Bolşevik Devrimi, Türkiye için çok büyük bir şans olmuştur. Ruslar doğu illerimizden çekilmiş,Kurtuluş Savaşı döneminde Türkiye’ye destek olmuşlardır.

Türk Devrimi ise 1. Dünya Savaşı’ndan büyük bir felaketle ayrılan Osmanlı Devleti’nin yıkıntıları üzerinde kurulan yeni Türk Devleti ile gerçekleşmiştir.

Türk Devrimi’ni diğerlerinden ayıran en önemli özellik hem işgallere karşı bir ‘’Bağımsızlık savaşı’’ hem de köhnemiş, miadını doldurmuş çağ dışı kalmış ve yıkılmış Osmanlı Devleti’nin yerine çağdaş ve modern bir devlet kurmasıdır.

Yalnız işgallere karşı Kurtuluş Savaşı olsaydı Yeni Türk Devleti de Osmanlı’nın akıbetinden kurtulamazdı.

İşte Atatürk’ün büyüklüğü burada.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu