• 18 Ağustos 2018, Cumartesi

YENİDÜNYA DÜZENİ

Düzen dediğime bakma, tam bir düzensizlik. Sovyetlerin dağılmasından sonra ABD’nin tüm dünyada hegomonik güç olma isteği fiyasko ile sonuçlandı.

Türk sanat müziğinden bir şarkıda;

Bırak böyle kalalım, bir dargın bir barışık

Nasıl olsa dünyada bütün işler karışık

dediği gibi.

Arap Baharı diye başlatılan Büyük Ortadoğu Projesi, bölgemizi tam kaynayan bir kazana çevirdi.

Hemen yanı başında Suriye ile savaşı, Irak sorunu, İsrail’in tam istediği türden gelişmeler oldu. Ancak Rusya’nın, Türkiye ve İran ile birlikte hareket etmesi, ABD’nin bölgeyi tek başına dizayn etme projesini kevgire çevirdi.

ABD, İsrail, Mısır, S. Arabistan ve Körfez ülkeleri ittifakına karşılık, Rusya, Türkiye, İran, Irak ve nispeten Suriye ittifakı daha etkin bir durumdadır.

Üstelik ABD’nin, İngiltere ve AB’yi dışlayan ve Ortadoğu’yu yalnız kendine göre dizayn etme politikaları tüm dünyanın tepkisini çekmektedir.

Bu durumda Türkiye’nin yapması gerekenler şunlardır;

Bir; içerde politik gerginliği azaltıp, birlik ve beraberliği güçlendirmeli

İki; milli savunma sanayini güçlendirmek için uluslararası ortaklık ve projeler geliştirilmeli ve bu konuda Rusya ve İran ile de işbirliği yapılmalı

Üç; demokrasimiz ve hukukumuz güçlendirilmeli, devam eden davalar sonuçlandırılmalı ve varsa mağduriyetler önlenmeli

Dört; eğitim sistemimiz ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda, insan kaynaklarını en iyi şekilde yetiştiren bir duruma getirilmeli, bilimsel ve çağdaş bir eğitim verilmeli, tarikat okulları ve yurtları kapatılmalı, imam hatipler normal liselerin bünyesine alınmalı

Beş; ARGE’ye önem verilmeli, bilimsel çalışmalar desteklenmeli, 4.0 sanayi modeline geçilmeli, Uzay Ajansı kurulmalı, Nükleer Fizik ve Enerji çalışmalarına hız verilmeli

Altı; ülkenin kaynakları verimli kullanılmalı, şehir hastanelerinden vazgeçilmeli, ekonomik ve ihtiyaç olmayan yatırımlardan kaçılmalı. Kaynaklar üretim ve ihracata katkı yapacak, emek yoğun yatırımlara yönlendirilmelidir.

Allah devletimizi ve milletimizi korusun.

İyi Bayramlar 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
15 / 8 Bulutlu
Yarın: 16/9 Sağanak yağışlı