• 18 Kasım 2017, Cumartesi

EKİM DEVRİMİ 1917

Tam yüzyıl oldu. Rusya’da çarlık(krallık )rejimi yıkıldı yerine Sovyetler birliği kuruldu. Tam adı ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kuruldu.

 

Devrimin önderi LENİN idi. Bu devrim Türkiye tarihi için büyük önem taşır. Bunların başında 1.Dünya Savaşı sırasında İngiltere, Fransa ve Rusya arasında imzalanan gizli antlaşmaları Sovyet Rusya’nın yayınlaması gelir. Ayrıca Sovyet Rusya ile Osmanlı Devleti arasında Brest-Litowsk antlaşması imzalanır.Rusya ;Kars ,Ardahan ve Batum’u Osmanlı Devletine bırakarak 1. Dünya Savaşı’ndan çekiliyor.Böylece Osmanlı Devleti için Doğu(Kafkas)Cephesi kapanıyor.

 

Osmanlı Devleti yıkılıp ülkemiz itilaf devletleri tarafından işgal edilince Kurtuluş Savaşı doğudan başlatılıyor, Erzurum ve Sivas Kongreleri doğuda toplanıyor ve ilk cephe de doğuda Ermenilere karşı oluşturuluyor. İlk askeri ve siyasi başarı doğu cephesinde kazanılıyor.

 

TBMM Hükümeti’ni yani yeni Türk Devletini tanıyan ilk ülke Sovyet Rusya olmuştur. Yeni Türk Devletinin önce doğu sınırları kesin olarak çiziliyor. Batum hariç Kars ve Ardahan Türkiye’ ye bırakılıyor.

Yine Kurtuluş Savaşı döneminde Sovyet Rusya Türkiye’ye para ve silah yardımında bulunuyor. Bu yardımların Sovyetler Birliği’nde ki Müslümanların topladığı paralar olduğu söylense de yine de yardım Sovyetler den gelmiştir.

Özellikle yeni Türk Devleti milli orduyu kurarken yine en büyük silah ve para yardımı da Sovyet Rusya’dan gelmiştir. Tabii ki Sovyetlerin bu yardımları aynı zamanda kendi milli sınırlarının güvenliği ve sosyalist rejimin ayakta kalması için zorunlu idi.

 

Çok kişi yanlış bilir, CHP, Türkiye’nin en eski partisi değildir. En eski siyasi parti Sovyetlerin desteklediği Türkiye Komünist Partisi’dir. (1920) Ancak partinin lider kadrosu (yine aynı yıl içinde) Mustafa Suphi ve arkadaşları Karadeniz ‘de Yahya Kaptan ve diğer ittihatçı fedailer tarafından feci şekilde öldürülür ve denize atılır. Bu olay Türk-Sovyet ilişkilerini çok fazla etkilemez.

 

Cumhuriyet Döneminde yine (1930’larda) en büyük destek Sovyet Rusya’dan gelir. Özellikle yeni kurulan demir- çelik fabrikaları ve tekstil fabrikaları Sovyetlerin yardımıyla yapılır.

 

Sözün özü Türkiye ile Rusya rejimleri ne olursa olsun kader ortağıdır.

 

Öyle uçak düşürüp emri ben verdim diyenlerin Türkiye’ye verdiği zararları mutlaka hesabı sorulmalıdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.