• 20 Ekim 2018, Cumartesi

TÜRKİYE’DE İKTİDAR NEDİR?

İktidar sözcük anlamı olarak‘güç’ demek. Muktedir ise iktidar sahibi, güç sahibi anlamındadır. Türkiye’de ise iktidar sahibi olmak devletin ekonomik, askeri ve siyasi gücü ele geçirmek demektir. Yani çok büyük bir gücü elinde tutmak ve kullanmaktır. Bu yüzden bizim tarihimizde iktidarı elde etmek için kardeşler, amcalar, hanedan mensupları arasında amansız kavgalar yaşanmıştır. Tarihte Türk Devletlerinin yıkılmasında en çok kardeşler arasındaki iktidar kavgaları etkili olmuş ve bu durum dış güçler tarafından kullanılmıştır.

Yukarıdakiler arasındaki siyasi iktidar mücadeleleri, alt tabakadakilerin daha da yoksullaşmasına ve hatta hayatına mal oluyordu. Çünkü devlet, akılla ve bilimle yönetilmezse yoksulluk, yolsuzluk, hırsızlık, adam kayırma, yakınlarını önemli görevlere getirme gibi sonuçlar doğurduğu gibi, halkın daha da fakirleşmesine ve gelir dağılımındaki adaletsizlik artar.

Devletin dini, ahlakı adalet olmalıdır. Devlet toplumsal çıkarları korumayı, akıl ve bilim ile üretimi artırmayı amaçlayan iktidarlar tarafından yönetilmelidir. Burada toplumun ön yargısı, devlet ve iktidar mekanizmasının yanlış kullanılmasını doğuruyor.

Nedir bu ön yargı? Mesela dindar olan çalmaz, çaldırmaz. Alnı secdeye gelenden zarar gelmez. Çankaya’ya dindar Cumhurbaşkanı seçtireceğiz, gibi akıl ve izan dışı önyargılar Türkiye’yi ne hale getirdi. En basit örneği, Fetöcüler. Hani alnı secdeye değenden zarar gelmezdi! Askeri okul, polis okulları, TUS, YDS, LGS, OKS, ÖSS, KPSS aklınıza gelecek tüm sınavların sorularını çalanlar, garip gurabanın kul hakkını yemediler mi?

İslam ahlakını yaşayan ülkelerin İsveç, Norveç, Danimarka, Yeni Zelanda vs gibi ülkelerin olması, yolsuzluk ve rüşvette de İslam ülkelerinin ilk sıralarda yer aldıkları gerçek değil mi?

Bugün Türkiye ekonomisinin %60-70’i devletin kontrolünde bir rant kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Kıt olan kaynaklar rasyonel, üreten ve katma değer yaratacak yatırımlara değil de betona gidiyor.

Bana göre şehir hastaneleri, üçüncü havalimanı, kanal İstanbul, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi yatırımlar, ülkeye katma değer sağlamadığı gibi, bizi daha dışa bağımlı, dolara bağlı bir ülke haline getiriyor.

Allah sonumuzu hayretsin. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.