• 22 Eylül 2018, Cumartesi

ADNAN MENDERES-1

Tam adı Ali Adnan Ertekin Menderes, 1899 yılında Koçarlı’nın Çakırbeyli köyünde dünyaya geldi. Anne ve babasını çok küçük yaşta kaybeden A.Menderes, Kurtuluş Savaşı’nda büyük yararlılık göstermiş ve İstiklal Madalyası sahibi olmuştur.

Adnan Menderes 1930’da Serbest Fırkadan Aydın Belediye Başkanlığı seçimini kazansa da Serbest Fırka’nın kendini feshetmesiyle CHP’ye katılır ve 1931’de milletvekili seçilir. Aynı yıl Ankara Hukuk Fakültesi’ne girer ve 1935’de mezun olur.

Adnan Menderes, Emin Sazak gibi geniş toprak sahibi vekiller, Toprak Reformu Kanunu’na şiddetle karşı çıkmışlardır.

Adnan Menderes, Refik Koraltan, Fuad Köprülü ve Celal Bayar ‘’Dörtlü Takrir’’ adı ile bir bildiri yayınlarlar ve CHP’den ayrılarak Demokrat Parti’yi kurarlar. Parti, liberal ekonomiden ve düşünceden yanadır. 1946’daki meşhur ‘sopalı’ seçimlere giren Demokrat Parti, hileli seçimler sonucunda az sayıda milletvekili çıkarır. Adnan Menderes de bunlardan biridir. 1946 seçimlerinde ‘gizli oy, açık sayım’ yapılmıştır. Tabiî ki tersi olmalı idi.

Demokrat Parti ile ilgili yanlış bilinen bazı bilgiler vardır. Bunlardan birisi Köy Enstitüleri’nin kapatılmasıdır ki daha önce kapatılmış olup kanun 1954’de çıkarılmıştır.(H.İzzettin Dinamo Kutsal Barışa bakabilirsiniz.

İkinci yanlış, Türkiye, II. Dünya Savaşı’na girmemişti. Savaş sona erdiğinde (1944-1945) Sovyetler Doğu Avrupa’da işgallere başlamış, Türkiye’den de Boğazlarda üs, Kars ve Ardahan’ı istemişti. Türkiye o dönemde çok güçsüz ve yalnız kalmıştı. Bu yüzden ABD ile 1947’de bir dostluk antlaşması yapılmış ve böylece Marshall yardımlarından yararlanmış, Kore Savaşı’na katılmış ve bunun karşılığında Nato’ya girmiştir. (kaynak: Oktay Sinanoğlu)

Demokrat Parti’nin 1950’de %53,5 ile iktidara gelmesi ile ülkede büyük bir kalkınma hamlesi başlamış, traktör sayısı, okul sayısı, yollar ve köprüler kat kat artmış, müthiş bir kalkınma gerçekleşmiştir. Ancak bu kalkınma hamleleri yapılırken ciddi anlamda dış borç oluşmuş, 1957’de yeniden iktidara gelen Demokrat Parti ekonomik anlamda zorlanmaya ve sıkışmaya başlamış, Sovyetlere yaklaşmak zorunda kalmıştır. Ayrıca TBMM’de kurulan Tahkikat Komisyonları, ülkede özgürlük ortamına zarar vermeye başlamıştı.

Demokrat Parti’nin ülkede en çok beğenilen icraatlarından biri; ezanın yeniden Arapça okunmasıdır.

Demokrat Parti’nin en büyük hizmetlerinden biri Londra ve Zürih Anlaşmaları ile Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantör devletlerden biri olmasıdır.

Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 11 Bulutlu
Yarın: 16/9 Parçalı bulutlu