• 23 Haziran 2018, Cumartesi

AYDIN’IN ÖNCELİKLİ SORUNLARI

Aydın’a dışarıdan gelenler, hayal kırıklığına uğradıklarını söylüyorlar. Hâlbuki verimli toprakları, dünyaca ünlü ürünleri olan, tarih, kültür, tarım, turizm ve hatta son zamanlarda bir enerji kenti olan bir il AYDIN.

 

Ancak gelişmesi için, acilen çözülmesi gereken sorunlar var. Birçok şehirde deniz doldurularak havaalanları yapılırken, bizim ÇILDIR Havaalanı hala uçuş yapılamayan, atıl bir vaziyette duruyor. Oysa bir havaalanı turizmin gelişmesi, tarım ürünlerinin pazarlanması, şehrin tanınması açısından çok gerekli ve bir an önce çözülmesi elzem bir konudur.

 

Diğer önemli bir sorun; jeotermal santraller konusudur. Aydın’ın havasını, suyunu ve toprağını bozan bu santraller sıkı bir şekilde denetlenmelidir. Ayrıca adeta ‘ Pınarın yanında susuz kalmak’ gibi, bu jeotermal tesisler, seracılık, şehrin ısınma sorununun çözülmesinde ve sağlık turizminde de değerlendirilmesi gerekir.

 

Aydın’da giderek büyüyen sorunlardan biri trafik sorunudur. Aydın-İzmir yolu üzerinde çok sayıda battı çıktıya ihtiyaç var. Bu sorun belediyelerin sınırlı kaynakları ile çözülemez.

 

Ulaştırma Bakanlığı’nın devreye girmesi gerekiyor. Demiryolunun ya güzergahı değişmeli ya da yer altına alınması sağlanmalıdır. Bu, şehrin trafiğinin rahatlamasını sağlayabilir. Çünkü Aydın hızla büyürken hem doğu-batı hem de kuzey-güney yönlerinde yolları çok yetersizdir.

 

Yine Türkiye’nin her yerine statlar yapılırken Aydın, bu konuda da nasibini alamamıştır.

 

Aydın da siyasetçiler bu sorunların çözümünde daha aktif olmalıdırlar. Yerel yönetim ile merkezi yönetim arasındaki çekişme sona ermelidir. Hatta hangi siyasi partiden olursa olsun, söz konusu Aydın ise birlik olmalıdırlar.

 

Her yere binalar yapmakla, kafeler, restoranlar açmakla bir şehir gelişmez. Bu sadece hormonlu ve sağlıksız bir büyüme olur.

 

Güzelim topraklarımız betonlaşıyor. Menderes kirli suları ile topraklarımızı zehirliyor. Artık Menderes nehrinin suları, topraklara hayat vermekten çok, hayat almaya başlıyor. İşte en son balık ölümlerini gördünüz.

 

Aydın S.O.S veriyor. Derhal harekete geçilmelidir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu