• 23 Aralık 2017, Cumartesi

ORYANTALİZM

İlk aklınıza göbek dansı gelir değil mi? Hani şu otellerde düzenlenen ‘’Türk Geceleri’’ denen ancak Türklerle hiç alakası olmayan, eğlencede kadınların dansının da içinde bulunduğu o rezillikler var ya…

Bir de kırmızı fes giyen erkekler vardır bu eğlencelerde…

II. Mahmut; sarığı yasaklayıp, fes, ceket ve pantolon giymeye memurlara mecbur etmesi üzerine kendisine ‘’Gavur Padişah’’ lakabı takılır ulema tarafından…

 

Aslında fes Rumlardan geçmedir. Aradan yüz yıl geçer, Atatürk kılık kıyafet devrimi ile sarığı yasaklar, şapka giymeyi memurlara zorunlu sayar.

 

O dönemde de Atatürk’e karşı çıkar bu yobaz takımı! Sanki din şapkanın ya da fesin altında imiş gibi…

Filistinli Hıristiyan Araplardan Edward Said’in ‘’Oryantalizm’’ adlı büyük bir eseri vardır.

 

Bu eseri okuduğumda Orta Doğu ve İslam Tarihinden bahsedilirken ne Selçuklu ne de Osmanlı’nın adı geçmez. Osmanlıdan kısmen o da çok az söz edilir.

 

Edward said, ABD’de yetişmiş Hıristiyan bir Araptır. Ancak; doğuya batılı gözüyle bakıyor. Zaten ‘’Oryantalizm’’ tam da bu.

 

Bir de Bernard Lewis var.büyük bir Ortadoğu uzmanı. Yahudi asıllı. Müthiş eserleri var; Ortadoğu Tarihi, Modern Türkiye’nin Doğuşu, Haşhaşiler gibi.

 

Özellikle Ortadoğu tarihi ile Modern Türkiye’nin Doğuşu adlı eserlerinde ufak ufak İslam’a ve Türklere giydirmeler var. Eğer tarihçi olmasam çoğunu fark edemezdim. Ama yine de okunması gereken eserler.

 

Donald Trump ve birçok batılı olaylara oryantalist gözüyle bakıyor.

Roma Hukukunda meşhurdur, Romalılara göre Roma’nın dışındakiler barbardır ve hiçbir hakları olamaz.

Bakın Orta doğuya, havadan şehirlere bombalar yağdırılıyor, kadın erkek, yaşlı genç demeden insanlar öldürülüyor. Çünkü Amerika ve İsrail’e göre Müslümanlar ya terörist ya da terörist adayı, yani insan değil!

 

Halbuki Daeş denilen Made İn USA yapım örgüt hiç ABD hedefleri ya da İsrail’e saldırdı mı?

Öldüren de ölen de hep ALLAH dedi. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.