• 24 Şubat 2017, Cuma

FATİH SULTAN MEHMED

Osmanlı İmparatorluğunun en büyük padişahlarından biri. 21 yaşında İstanbul’u fethetti.Orta Çağ’ı kapatıp yeni Çağ’ı başlattı.

Fatih Sultan Mehmet dört dil biliyor : Arapça , Farsça , Latince ve Rumca. Aynı zamanda dünyada ‘’ havan topu’’ nu icat eden bir mühendis. Demek ki , sadece Hoca Şemsettin ve Molla Gürani’den ders almamış.

Aynı zamanda şairdi . ‘’ AVNİ ‘’ mahlası ile şiir yazardı. Sanatçıları ve bilginleri korur ve desteklerdi . Kendi resmini çizdiren ilk padişahtı. İtalyan ressam Bellini tarafından çizilen büst tarzı resmi meşhurdur.

Fatih adaletli bir padişahtır. İstanbul’da Yahudi bir kişinin arsasının bir kısmının üzerine padişah tarafından bir cami yaptırılır. Bunun üzerine o Yahudi , Kadı Efendi’ye padişahı şikayet eder. Kadı padişahı haksız bulur ve kolunun kesilmesi hükmünü verir. Daha sonra paraya çevrilir cezası. Padişah kadıyı çağırır ve : ‘’ Neden korkmadın. ‘’ diye sorar. O da : ‘’ Allah ‘tan korkarım. ‘’ der. Bunun üzerine padişah kadıyı ödüllendirir.

Kıssadan hisse , Koca Fatih yargılanabiliyor ve kadılar da adaletli karar verebiliyor. Demek ki sistemden daha önemli olan : ADALET. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu